درمان پوسیدگی دندان بدون پرکردن

بدون دیدگاه
مقالات دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی
درمان پوسیدگی دندان بدون پرکردن
اخیرا پژوهشگران در کالج کینگ لندن راه بهتری برای بازسازی دندان های پوسیده یافته اند.امروزه با کوچک ترین نشانه هایی از دندان درد باید فورابه دندانپزشک مراجعه کرد تا حفره های به وجود آمده از پوسیدگی یا عفونت را پر کند و دندان را با مواد خارجی پر کند.اخیرا پژوهشگران به راه بهتری برای ترمیم دندان کودکان و بزرگسالان رسیده اند.برای کسب اطلاعات بیشتر در باره این روش با دکترفرشیده میرلوحی متخصص دندانپزشک کودکان همراه باشید.
در این شیوه درمانی جدید آن ها سلول های بنیادی را درون دندان تحریک می کنند تا به بازسازی دندان بپردازند.دندانپزشکان دندان ها را با مواد ساخته شده از ترکیب های کلسیم و سیلیکون پر می کنند.پر کردن دندان با این مواد هم دردآور است هم برای همیشه اثر آن باقی می ماند.علاوه بر این ،مواد گفته شده از بازسازی دندان با مواد معدنی طبیعی در بدن جلوگیری می کند.

تماس با خانم دکتر فرشیده میرلوحی

هنگامی که دندان دچار خرابی های کوچک شود بدن به طور طبیعی عاج تولید می کند.عاج پوشش نازکی است که ریشه دندان را می پوشاند تا از آن در برابر عفونت ها و آسیب ها نگهداری کند.برای پوسیدگی های بزرگ تر دیگر تولید طبیعی عاج کافی نیست و برای پر کردن آن باید به دندانپزشک مراجعه کرد.اخیرا پژوهشگران کالج کینگ روشی پیدا کرده اند که با آن سلول های بنیادی موجود در ریشه دندان تحریک می شود تا با به کارگیری توانایی‌های زیستی‌ شان پوسیدگی و سوراخ‌های بزرگتر را نیز بازسازی کنند.

در این روش اسفنج‌های تجزیه‌پذیر کلاژن که مقدار کمی مولکول (glycogen synthase kinase (GSK-3 در خود دارند در محل پوسیدگی دندان گذاشته می‌شود.به وارون موادی که اکنون دندان‌ها با آن پر می‌شود این اسفنج‌ها پس از مدتی خودبه‌خود تجزیه می‌شوند و جای آنها را عاج طبیعی ساخته شده توسط بدن می‌گیرد.

این روش بسیار ساده است و از آن می توان به عنوان محصولی ایده آل برای درمان طبیعی پوسیدگی و خوردگی های بزرگ در دندان ها استفاده کرد زیرا هم از ریشه دندان محافظت می کند و هم عاج را بازسازی می کند.یکی از مولکول های کوچکی که پژوهشگران برای تحریک تجدید سلول های بنیادی به کار برده‌اند شامل Tideglusib است. از این بازدارنده GSK-3 پیشتر برای درمان بیماری‌های عصبی مانند آلزایمر در آزمایش های بالینی بهره‌برده‌شده است.اسفنج‌های تجزیه‌پذیر کلاژن نیز اکنون در بازار وجود دارد و برای کاربرد‌های بالینی نیز تایید شده است. بنابراین این روش درمان برای دندان‌ها تا تبدیل شدن به یک روش تایید شده و راه یافتن به مطب‌های دندانپزشکی راه درازی در پیش ندارد!

بیشتر بدانید:  ایمپلنت دندان در کودکان

با این روش و روش‌های دیگری که بر روی سیستم ایمنی بدن و مقاوم کردن آن در برابر پوسیدگی دندان کار می‌کند، شاید دیگر نیاز نباشد دندانی را با مواد کنونی پر کنید.

در۷ دسامبر ۲۰۱۵ محققان دانشگاه سیدنی به این نتیجه رسیدند که پوسیدگی دندان را می توان بدون نیاز به رویکرد سنتی تراش دندان و پر کردن متوقف و از آن جلوگیری کرد.این مطالعه هفت سال طول کشید و نتایج آن در مجله ی Community Dentistry and Oral Epidemiology منتشر شد.این مطالعه نشان داد با انجام مراقبت های پیشگیرانه از دهان و دندان نیاز به پر کردن دندان ۳۰ تا ۵۰ درصد کاهش می یابد.

دکتر وندل ایوانز نویسنده اصلی این پژوهش و دانشیار دانشگاه سیدنی می گوید: در بسیاری از موارد پوسیدگی دندان، پر کردن دندان غیرضروری است، این پژوهش نیاز به یک تغییر عمده را در روش مدیریت پوسیدگی دندان توسط دندانپزشکان نشان می دهد. مطالعه ما نشان می دهد که یک رویکرد پیشگیرانه دارای مزایای بیشتری نسبت به رویکرد فعلی است.

پوسیدگی دندان تصور می شود برای مدت زمان طولانی یک پدیده به سرعت پیشرونده است.هم چنین بهترین راه برای مدیرت آن را شناسایی سریع پوسیدگی و حذف فوری آن به منظور جلوگیری از تشکیل حفره در دندان می دانند. بعد از برداشتن پوسیدگی، دندان آسیب دیده با ماده پرکننده ترمیم می شود که به این فرایند “drilling and filling ” گفته می شود.

تحقیقات ۵۰ ساله نشان داده است که پوسیدگی دندان همیشه پیشرونده نیست و روند آن از آنچه تصور می کنید آهسته تر است.به طور متوسط ۴ تا ۸ سال طول می کشد تا پوسیدگی از لایه بیرونی مینای دندان به لایه داخلی عاج نفوذ کند.این مدت زمان طولانی فرصت مناسبی است تا پوسیدگی دندان شناسایی شو و قبل از این که به تشکیل حفره در دندان منجر شود درمان شود تا دیگر نیازی به پر کردن پوسیدگی دندان نباشد.

بیشتر بدانید:  تعداد ریشه و کانال های دندان

دکتر وندل ایوانز و تیم او سیستم مدیریت پوسیدگی (CMS)را ابداع کردند.این سیستم مجموعه ای از پروتکل هایی است که خطر پوسیدگی را ارزیابی می کند و به تفسیر تصاویراشعه ایکس دندان و درمان های خاص برای پوسیدگی اولیه (پوسیدگی که هنوز به یک حفره تبدیل نشده است) می پردازد.

درمان CMS نیازی به تراشیدن دندان ندارد و شامل چهار جنبه است:

  1. استفاده از غلظت بالا وارنیش فلوراید توسط دندانپزشکان به سایت های پوسیدگی اولیه
  2. محدود نمودن مصرف میان وعده غذایی، تنقلات و نوشیدنی های حاوی شکر افزوده
  3. توجه به مهارت های مسواک زدن در خانه
  4. نظارت ویژه بر خطر پوسیدگی دندان

پرفسور ایوانز در گفته هایش خاطر نشان کرد: سیستم CMS برای اولین بار در بیماران پر خطر در بیمارستان Westmeadبا موفقیت مورد آزمایش قرار گرفت.بر اساس نتایج این تحقیق می توان دریافت که پوسیدگی اولیه می تواند متوقف و معکوس شود.به همین خاطر نیاز به تراش و پرکردن دندان ها به طور چشم گیری کاهش می یابد.

وی هم چنین افزود:تنها دندان هایی که دارای سوراخ واقعی و آشکار هستند را باید پر کرد.درمان CMS در مراقبت های عمومی دندانپزشکی در نیو ساوت ولز و پایتخت استرالیا مورد آزمایش قرار گرفت.

بودجه ی برنامه ی نظارت بر معاینات (MPP)، توسط شورای ملی بهداشت و تحقیقات پزشکی استرالیا (NHMRC)، تأمین شد و نتایج این اقدامات پس از هفت سال، نشان داد که خطر پوسیدگی دندان به طور قابل ملاحظه ای در میان بیماران تحت درمان با سیستم CMS کاهش یافته است و نیاز به پر کردن در مقایسه با گروه شاهد ۳۰ تا ۵۰ درصد کاهش نشان می دهد.

پرفسور ایوانز می گوید: کاهش خطر پوسیدگی و کاهش نیاز به پر کردن توسط بیماران مورد استقبال قرار گرفته است، با این حال، بیماران نقش مهمی در درمان خود را بازی می کنند، برای موفقیت این درمان همکاری متقابل بین دندانپزشک و بیمار ضروری است.

رفع پوسیدگی دندان بدون پر کردن

چند روش خانگی برای رفع پوسیدگی دندان

در ادامه چند روش خانگی که برای رفع پوسیدگی دندان کارآمد است را به شما معرفی می کنیم:

نمک

نمک خاصیت آنتی سپتیک و ضد باکتری دارد به همین خاطر می توان از آن برای درمان پوسیدگی دندان و کاهش درد و التهاب استفاده کرد.نمک عفونت را از بین می برد و مانع رشد باکتری ها در دهان می شود.۱ قاشق چای خوری نمک را در یک لیوان آب گرم مخلوط مخلوط کنید سپس به مدت ۱ دقیقه در دهان خود تکرار کنید.این روش را سه بار در روز انجام دهید تا درد شما فروکش کند.

بیشتر بدانید:  نحوه کاشت دندان

روش دیگر برای رفع پوسیدگی دندان با نمک این است که نصف قاشق چای خوری نمک و روغن خردل یا آب لیمو را با هم مخلوط کنید.سپس به مدت چند دقیقه این محلول را روی دندان آسیب دیده ماساژدهید سپس با آب گرم بشورید.انجام این کار دوبار در روز به کشتن باکتری ها کمک می کند.

سیر

سیر خواص آنتی باکتریال و آنتی بیوتیکی دارد.برای پوسیدگی دندان می توان از آن استفاده کرد.سیر هم چنین سبب سالم ماندن دندان های شما نیز می شود.برای درمان پوسیدگی دندان با سیر ۴ عدد حبه سیر را خرد کنید سپس یک چهارم قاشق چای خوری نمک به آن اضافه کنید و بر روی دندان آسیب دیده قرار دهید.پس از ۱۰ دقیقه دهان خود را با آب یا دهان شویه بشورید.این کار را به مدت چند هفته دو بار در روز برای رفع پوسیدگی دندان انجام دهید.خوردن سیر خام نیز نتیجه مؤثری در درمان پوسیدگی دندان دارد.

شیرین بیان

شیرین بیان دارای دو ترکیب مؤثر آنتی باکتریالی به نام لریکریکدین و لیزریوسفلاوان است که با جلوگیری از رشد باکتری ها به درمان پوسیدگی دندان کمک می کند.پودر ریشه شیرین بیان را با یک لیوان آب مخلوط کنید و سپس دهان خود را با آن بشورید.

زردچوبه

در علم آیورودا، از زردچوبه اغلب برای تسکین دندان درد استفاده می‌شود. زردچوبه دارای خواص ضد باکتریایی و هم چنین ضد التهابی است که به حفظ سلامتی لثه‌ها و درمان پوسیدگی دندان کمک می‌کند.مقداری پودر زردچوبه را بر روی دندان‌های آسیب دیده خود اعمال کنید و پس از چند دقیقه با آب گرم بشورید.روش دیگر برای رفع پوسیدگی دندان مخلوط کردن نصف قاشق چای خوری پودر زردچوبه با مقداری روغن خردل مخلوط کنید و سپس با آن دندان خود را ماساژ دهید و پس از ۱۰ دقیقه مخلوط را به بیرون تف کنید و دهان خود را با آب گرم بشورید، این روش درمان پوسیدگی دندان را ۲ بار در روز تکرار کنید.

نوشتهٔ پیشین
بیهوشی در کودکان جهت درمان های دندانپزشکی
نوشتهٔ بعدی
ژل بی حس کننده دندان کودک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Button
Cresta Help Chat
Send via WhatsApp