تفاوت عصب کشی دندان در کودکان و بزرگسالان

بدون دیدگاه
اخبار و اطلاعیه ها
تفاوت عصب کشی دندان شیری و دائمی

از عصب کشی دندان شیری و دائمی برای ترمیم دندان استفاده می‌شود اما روال انجام آن‌ها کاملا با یکدیگر متفاوت است. برخی افراد تصور می کنند دندان شیری فاقد ریشه است و نیازی به عصب کشی ندارد اما این باور غلط است. عصب کشی دندان شیری مانند دائمی ضروت دارد اما کاملا با عصب کشی دندان دائمی متفاوت است. برای آشنایی بیشتر با تفاوت عصب کشی دندان شیری و دائمی با دکتر فرشیده میرلوحی، متخصص دندانپزشک کودک همراه باشید.

تماس با خانم دکتر فرشیده میرلوحی

درمان عصب کشی دندان دائمی

برای عصب کشی دندان دائمی، دندانپزشک، یک حفره کوچک روی قسمت بالایی دندان ایجاد می‌کند تا بتوان عصب آسیب دیده را کامل تخلیه کرد. پس از این که حفره دندان کامل پاکسازی و ضدعفونی شد با مواد دائمی پر می شود تا در برابر پوسیدگی و عفونت مجدد آن پیشگیری شود.

تفاوت عصب کشی دندان شیری و دائمی

درمان عصب کشی دندان کودکان

همان طور که اشاره شد عصب کشی دندان شیری با بزرگسالان کاملا متفاوت است. دندان شیری زودتر از دندان دائمی دچار پوسیدگی می‌شود و اگر به پوسیدگی آن اهمیت داده نشود دچار آبسه می‌شود و ممکن است عفونت آن به دندان دائمی زیرینش هم سرایت کند. پر کردن داخل دندان به صورت دائمی، همیشه کار درستی نیست زیرا برای بیرون آمدن دندان دائمی، دندان شیری باید برداشته شود. پر کردن مجرای ریشه دندان شیری با مواد پر کننده دندان دائمی مناسب نیست زیرا در این صورت ریشه دندان نمی تواند توسط بدن جذب شود و دندان شیری در زمان مناسب نمی افتد.

بیشتر بدانید:  اهمیت حفظ و نگهداری دندان‌های شیری و دائمی کودکان و خردسالان

هنگام عصب کشی دندان دائمی کودک باید این احتمال را داد که ریشه دندان هنوز در حال رشد است و ممکن است با گذشت زمان به راهکار دائمی تری نیاز داشته باشد. در این شرایط می‌توان روی تیکه ای از عصب که به تاج دندان نزدیک تر است یک کلاهک پالپ قرار داد یا از روش‌های درمانی دیگر استفاده کرد.

تفاوت عصب کشی دندان شیری و دائمی

تفاوت درمان ریشه در کودکی و بزرگسالی

مهم ترین تفاوت درمان ریشه در کودکی و بزرگسالی است این است که عصب کشی دندان شیری سریع تر و بدون درد است. گاهی اوقات والدین به دلیل تجربه تلخی که خودشان از عصب کشی دارند، برای عصب کشی دندان شیری کودکشان تردید دارند؛ در صورتی که فرایند عصب کشی دندان کودک ساده تر است. انجام عصب کشی دندان شیری نیاز به ابزار خاصی ندارد و می‌توان آن را در یک جلسه انجام داد. دندان دائمی پس از عصب کشی باید با روکش پوشش داده شود اما برای دندان شیری استفاده از روکش ضرورتی ندارد.

تفاوت هزینه عصب کشی دندان کودک و دندان دائمی

روند عصب کشی دندان شیری کم هزینه تر از عصب کشی دندان دائمی است. دندان دائمی پس از عصب کشی نیاز به یک روکش با دوام و دائمی دارد که ماندگاری خوبی داشته باشد زیرا با عصب کشی مینای دندان دربرابر شکستگی و ساییدگی آسیب پذیرتر می‌شود. روکش از ساختار دندان آسیب دیده محافظت می‌کند.  در دندان شیری به دلیل این که تنها چند سال کاربرد دارد می‌توان از درمان های موقتی و کم هزینه تر استفاده کرد و پس از عصب کشی نیازی به استفاده از روکش‌های گران قیمت ندارد.

بیشتر بدانید:  نقش سن، جنس، فرهنگ و منطقه جغرافیایی

 

نوشتهٔ پیشین
ترس کودکان از دندانپزشکی و راه های مقابله با آن
نوشتهٔ بعدی
علائم دندان در آوردن کودک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مقالات جدید

فهرست
Call Now Button
Cresta Help Chat
Send via WhatsApp