ژل بی حس کننده دندان کودک

بدون دیدگاه
مقالات دندانپزشکی کودک
ژل بی حس کننده دندان کودک
ژل بی حس کننده دندان نوزاد برای رفع دندان درد وی بسیار مؤثر است .دندان کودک بسیار حساس است و زود درد می گیرد. کاربرد اصلی ژل بی حس کننده،رفع دندان درد کودک است. این ژل دارای ماده مسکن است و کمک زیادی به کاهش دندان درد کودک می کند. دندانپزشک های کودک اکثرا پیشنهاد می کنند تا حد امکان از این ژل استفاده نشود و به جای آن از دندان گیرها استفاده شود. هنگامی که دندان های نوزاد شروع به درآمدن می کند لثه های وی درد می گیرند و این درد با تب و آبریزش بینی همراه است.

تماس با خانم دکتر فرشیده میرلوحی

علت درد و تب هنگام دندان در آوردن چیست؟

عده ای می پرسند چرا نوزاد هنگامی که می خواهد دندان در آورد تب می کند؟ علت تب کردن نوزاد هنگام دندان در آوردن این است که هنگامی که دندان می خواهد از لثه بیرون بزند لثه شکافته می شود و زمانی که نوزاد دست در دهان خود می برد آلودگی و میکروب ها وارد دهان وی می شود. به همین دلیل نوزاد به بیماری های ویروسی و تب دچار می شود.

تب کردن نوزاد هنگام دندان درآوردن

علائم رشد دندان در کودکان و نوزادان نوپا:

از علائم رشد دندان کودکان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سوزش و ناراحتی لثه
  • تغییر در خلق و خو و بداخلاق شدن
  • جوش اطراف دهان
  • بی اشتها شدن
  • جاری شدن بزاق دهان
  • زدن جوش اطراف دهان
  • خواب پریشان و نا آرام
  • گاز گرفتن یا مکیدن شست یا انگشتان
بیشتر بدانید:  رابطه هوش و دندان در آوردن کودک

کاربرد ژل بی حس کننده دندان کودک

برخی از محققین بر این باورند استفاده از ژل بی حس کننده هیچ گونه ضرری ندارد و چون از ترکیبات مسکن دار تهیه شده است برای تسکین درد روی لثه های نوزاد مالیده می شود.
مالیدن ژل بی حس کننده برای تسکین دندان درد کودک

میزان مصرف ژل بی حس کننده دندان باید بسیار کم و اندازه یک نخود باشد.پیشنهاد می شود این ژل را ۲ تا ۳ بار در روز بر روی محل رویش دندان کودکتان بمالید.قبل از این که از ژل بی حس کننده دندان نوزاد استفاده کنید باید دهان نوزاد را کاملا خشک کنید.دندانپزشک کودک استفاده از ژل های دندان نوزادان را برای تسکین درد بسیار مؤثر می دانند و پیشنهاد می کنند هنگامی که نوزاد دندان در می آورد و تب می کند هر ۶ ساعت یک بار یک قاشق مربا خوری از شربت استامینوفن به او بدهید.این شربت مشکلی برای نوزاد ایجاد نمی کند.

عوارض استفاده از ژل بی حس کننده دندان

ژل های بی حس کننده دندان نوزاد می توانند عوارضی به همراه داشته باشند.بهتر است از این ژل ها اکیدا برای کاهش درد و خارش لثه نوزادان استفاده نکنید زیرا هنگامی که کودک دندان در می آورد مصرف این نوع ژل ها به دلیل استفاده از ترکیبات بی حس کننده نظیر گیزیلوکائین قابلیت جذب بالایی در لثه دارد و ممکن است باعث ایجاد اثرات منفی بر روی لثه نوزاد شود.در برخی موارد نیز مشاهده شده است مصرف این ژل ها موجب تشنج کودک شده است.

اگر نوزاد شما درد دارد نگران نباشید. نوزادان در سن های پنج ماهگی تا یک سالگی شروع به دندان در آوردن می کنند. در آوردن دندان با درد،خارش و کمی آب ریزش دهان همراه است.تا جایی که امکان دارد از ژل های کاهش درد برای نوزاد خود استفاده نکنید.استفاده از این ژل ها برای کودکان زیر دو سال اصلا توصیه نمی شود.

جایگزین برای ژل بی حس کننده دندان نوزاد

ترجیحا به جای استفاده از ژل بی حس کننده از دندان های پلاستیکی استفاده کنید.در سال های قبل که هنوز ژل بی حس کننده و امکاناتی وجود نداشت برای کاهش درد و خارش دندان کودک قند بر روی لثه وی می ساییدند.این کار غلط بود و موجب عفونت،زخم شدن و متورم شدن لثه می شد.عده دیگری هم گوشت را نیم پز می کردند و به دست نوزاد می دادند که به عنوان یک دندان پلاستیکی عمل کند.این کار نیز آلودگی های زیادی نیز با خود همراه داشت.

بیشتر بدانید:  ویژگی های مسواک مناسب برای کودکان

در برخی خانواده ها نیز دادن هویج مرسوم بود که خطر خفگی برای نوزاد به همراه داشت.دندان های پلاستیکی استاندارد بوده و می توان به راحتی آن را از داروخانه تهیه کرد.دندانی ها را با یک بند به دور گردن نوزاد ببندید تا از افتادن دندان به زمین و آلوده شدن آن جلوگیری کنید.

برخی از دندانی ها را نیز باید در یخچال قرار داد تا اثر بی حس کنندگی داشته باشد. این دندان گیرها برای کاهش خارش لثه کودک مناسب هستند اما این دندان گیرها باعث میشوند که دهان بی حس شود و کودک متوجه نشود چه چیزی داخل دهان است. و باعث افزایش خطر گاز گرفتگی هنگام غذا خوردن میشوند.

برای تهیه جسم‌های پلاستیکی (دندان گیر) که به منظور کاهش خارش لثه نوزادان به کار می‌رود، حتماً به داروخانه‌ها و کسانی که لوازم بهداشتی می‌فروشند، مراجعه کنید، زیرا اگر این اجسام غیر بهداشتی باشد باعث عفونت لثه نوزاد می‌ شوند.

اگر نوزاد شما زیاد گریه می کند ممکن است لثه وی عفونت کرده باشد بنابراین به متخصص اطفال مراجعه کنید تا از به وجود آمدن مشکل برای وی در آینده جلوگیری کنید.از بی حس کننده های سطحی می توان به شکل های ژل،مایع،پماد،اسپری فشار استفاده کرد.مزه مناسب و سریع اثر کردن مایع،ژل و پماد باعث می شود اکثر دندانپزشکان ترجیح دهند از آن استفاده کنند.این مواد به کمک وسیله ای با نوک پنبه ای، بر روی مخاط دهان به کار می روند و شامل انواع مختلفی بی حس کننده می شوند.

دنتی پچ محصولی جدید برای ایجاد بی حسی دندان موضعی است (سیستم انتقال داخلی دهانی لیدوکائین). به نظر میرسد که این سیستم اساساً جهت مواقعی که در آن بی حسی سطحی مخاط دهان برای چندین دقیقه به جای زمان کوتاهتری که برای تزریقات بی حسی دندان موضعی مورد نیاز است، طراحی شده است. استفاده راحت یا مؤثر از این محصول هنوز در کودکان خردسال نشان داده نشده است.

نوشتهٔ پیشین
درمان پوسیدگی دندان بدون پرکردن
نوشتهٔ بعدی
کشیدن دندان شیری کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Button
Cresta Help Chat
Send via WhatsApp