پیشگیری از پوسیدگی دندان کودکان

پیشگیری از پوسیدگی دندان کودکان

سؤال بسیاری از والدین این است که چگونه از پوسیدگی دندان های کودک خود جلوگیری کنیم . پوسیدگی دندان شایع ترین بیماری کودکی است که عوامل زیادی در شروع و پیشرفت آن نقش دارد . برای پیشگیری از پوسیدگی دندان کودکان باید حتما با عوامل دخیل در شکل گیری آن آشنایی پیدا کنید .

یکی از دلایل مهم شدت گرفتن پوسیدگی مصرف زیاد مواد قندی است . به خصوص اگر نوع قند آن به شکلی باشد که به آسانی به دندان بچسبد . جمع شدن پلاک بر روی سطح دندان نیز از عوامل تأثیر گذار دیگر در پوسیدگی است . بنابراین زدن مسواک و نخ دندان تأثیر زیادی در سلامت دندان های کودک شما دارد .

جالب است بدانید پوسیدگی می تواند از دهان مادر و پدر نیز به کودک سرایت کند . میکروب استرپتوکوک موتانس از اصلی ترین میکروارگانیسم‌هایی است که در محیط دهان ایجاد پوسیدگی می‌کند و می تواند از دهان پدر و مادر به کودک سرایت کند . به طور مثال بوسیدن کودک از ناحیه دهان یا استفاده از یک قاشق به صورت هم زمان و دادن میوه گاز زده به کودک باعث انتقال پوسیدگی می شود . انتقال پوسیدگی در دوران ۱۹ تا ۳۳ ماهگی بیشتر است .

مشکلات پوسیدگی دندان شیری

پیشگیری از پوسیدگی دندان کودکان اهمیت زیادی دارد زیرا اگر دندان شیری زودتر از زمان مناسب خود کشیده شود دندان های عقبی به سمت جلو حرکت می کنند و فضای دندان کشیده شده را اشغال می کنند . در این صورت دندان دائمی زیرین  دندان شیری که قبلا کشیده شده فضای کافی برای رشد ندارد و به شکل نهفته باقی می ماند .

به پوسیدگی دندان شیری حتی اگر کم هم باشد باید اهمیت بدهید و به سرعت آن را ترمیم کنید  زیرا اگر بین دندان های شیری پوسیده شود و مقداری از نسج دندان‌ها از بین برود ، دندان عقبی به ‌اندازه نسج از دست رفته دندان جلویی به‌ سمت جلو حرکت می کند و فضای دندان جلویی را اشغال می کند. در سن شش سالگی اولین دندان شیری کودک می افتد و تا سن دوازده سالگی افتادن دندان های شیری ادامه دارد تا دندان های دائمی جایگزین آن شود .

 

پیشگیری از پوسیدگی دندان کودکان

 

از زمانی که اولین دندان شیری در دهان کودک شروع به رویش می کند باید به سلامت و بهداشت  دندان های او اهمیت دهید تا امکان پوسیدگی دندان شیری کاهش یابد . دندان کودکان زیر دو سال را نمی توان با روش های معمولی تمیز کرد و حتما باید به کمک پارچه مرطوب تمیز شود یا می توانید از مسواک های مخصوصی به نام مسواک انگشتی برای تمیز کردن دندان هایش استفاده کنید .

جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان

برای جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکتان باید اقدامات زیر را انجام دهید :

  1. مراقب سلامت دندان های خود باشید و قبل از این که باردار شوید یا نوزاد به دنیا بیاید به دندانپزشک مراجعه کنید و از سلامت دندان هایتان مطمئن شوید .
  2. از هنگام تولد نوزاد تا ۱۲ ماهگی دهان نوزاد خود را با یک پارچه تمیز پاکیزه نگه دارید .
  3. هنگامی که اولین دندان کودک شروع به رویش می کند با استفاده از مسواک با برس بسیار نرم دندان او را بشویید .
  4. از یک سالگی تا سه سالگی حتما دو بار در روز به مدت دو دقیقه دندان های او را مسواک کنید . برای مسواک زدن از خمیر دندان حاوی فلورید استفاده کنید
  5. هیچ گاه هنگام خواب به نوزاد نوشیدنی ندهید زیرا نه تنها باعث تماس شکر با دندان ها می شود بلکه خطر دارد و ممکن است باعث پریدن نوشیدنی در گلوی نوزاد بشود
  • از پستانک به جای شیشه شیر استفاده نکنید و اگر کودک می خواهد بین وعده ها شیشه شیر در دست داشته باشد شیشه را تنها با آب پر کنید
  • میزان مصرف غذاهای شیرین یا چسبنده مانند شکلات را برای کودک خود محدود کنید زیرا این غذاها به سلامت دندان کودک آسیب وارد می کند
  • به کودکان کمتر از شش ماه خود نوشیدنی ندهید و برای کودکان ۶ تا ۱۲ ماه نیز مقدار آن را به ۱۲۰ میلی لیتر در روز محدود کنید
  • از کارهای دیگری که می توان برای پیشگیری از پوسیدگی دندان کودک انجام داد فیشور سیلانت دندان و فلوراید تراپی است.
  • بعد از ۳ سالگی که تمام دندان های شیری رویش پیدا کردند و فضاهای بین دندانی بسته شدند استفاده از نخ دندان برای کودکان توصیه می شود که البته بین ۶ – ۳ سالگی کودکان قادر به استفاده از نخ دندان نیستند و والدین باید این کار را برای آن ها انجام بدهند. یک سری نخ دندان های دسته دار هم هست که کاربردش راحت تر است.

هنگام پوسیدگی دندان کودک چکار کنیم

با توجه به نکات گفته شده چنان چه فرزند شما با درد یا پوسیدگی دندان مواجه شد بهترین کار مراجعه زود هنگام به کلینیک دندانپزشکی کودکان است .اگر به هر دلیلی نمی توانید به متخصص دندانپزشکی کودکان مراجعه کنید و کودک در شرایط بحرانی دردناکی است برای درمان دندان درد کودک از ایبوپروفن استفاده کنید .

آیا قطره آهن باعث پوسیدگی دندان کودک می شود ؟

چیزی که معمولاً به نوزادان داده می شود قطرۀ آهن است که خیلی پرسیده می شود که آیا باعث پوسیدگی دندان کودک می شود یا خیر؟باید بگم که ترکیبات قطرۀ آهن کودکان هنگام برخورد با دندان ها موجب تیره شدن آن‌ها می شود ولی باعث پوسیدگی ؛نه! .

 

اکثر والدین تصور می کنند براثر استفاده از قطره آهن دندان کودکشان پوسیده‌شده درصورتی‌که هیچ دلیل علمی وجود ندارد که قطرۀ آهن باعث پوسیدگی دندان بشود و این پوسیدگی در کودکان اتفاق می افتد که بهداشت دهان و دندانشان توسط والدین رعایت نمی شود و در دوران نوزادی در شب از شیر تغذیه می کنند و یا بعدازاین سن از میان وعده های پوسیدگی زا مثل چیپس و پفک و کیک و بیسکوئیت به‌صورت متناوب استفاده می کنند. پس بهترین راه حل این است که کودکان بلافاصله بعد از خوردن قطره آهن آب بخورند تا محیط دهان از این محلول پاک شود.

ما در مرکز لبخند رویایی با فراهم نمودن فضایی شاد و آرامش‌بخش برای کودکان و همراهان آن‌ها ،آماده ارائه خدمات دندانپزشکی کودکان به همشهریان عزیز اصفهانی هستیم
هدف ما ،خاطره‌ای خوش از دندانپزشکی برای کودکان شما می‌باشد که این آرامش و خاطره خوش‌نقش مهمی در سلامت ذهن و همچنین سلامت دندان‌های کودکان ما دارد .

نوشتهٔ پیشین
عوارض احتمالی کاشت ایمپلنت
نوشتهٔ بعدی
رادیوگرافی دندان کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مقالات جدید

فهرست
Call Now Button