رادیوگرافی دندان کودکان

بدون دیدگاه
مقالات دندانپزشکی کودک
رادیوگرافی دندان کودکان

رادیو گرافی دندان کودکان یکی از ابزار های مهم  تشخیص بیماری های دهان و دندان کودکان است . اکثر کودکانی که به متخصص دندانپزشکی کودکان مراجعه  کرده اند تجربه انجام رادیوگرافی را دارند . از آن جایی که کودکان در اکثر موارد قادر به بیان مشکلات خود نیستند انجام رادیوگرافی می تواند کمک مهمی به متخصص دندانپزشک اطفال کند تا بتواند مشکلات و پوسیدگی های دندان را شناسایی و رفع کند.

تماس با خانم دکتر فرشیده میرلوحی

دلایل ضرورت داشتن رادیوگرافی دندان کودکان

به کمک عکس رادیوگرافی دندانپزشک می تواند فساد و پوسیدگی دندان را حتی در صورت سالم بودن مینای دندان تشخیص دهد . با انجام رادیوگرافی می توان حتی پوسیدگی هایی که زیر دندان و لثه پنهان شده اند را تشخیص داد . انجام رادیوگرافی حتی به تشخیص آبسه دندان ، آسیب استخوان ناشی از بیماری پیری دندان ، شکستگی های فک و دندان نیز کمک می کند .از دیگر کاربرد های رادیوگرافی دندان کودکان می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • تحت نظر داشتن رشد و پیشرفت
  • مشاهده وضعیت دندان های تحت فشار
  • بررسی رابطه بین دندان ها و فک ها
  • بررسی استخوان های صورت
  • تشخیص مشکلات احتمالی در بین دندان ها
  • تشخیص ناهنجاری های خانوادگی
  • تعیین علت تورم دهان
  • مشخص شدن تأثیر وجود دندان نهفته
  • بررسی احتمال فقدان دندان مادرزادی
  • ارزیابی وجود ضایعات استخوانی یا بیماری پریودنتال

رادیوگرافی دندان کودکان

آیا رادیوگرافی دندان کودکان واقعا ضروری است ؟

برای برخی از درمان های دندانپزشکی بسیار مهم است که دندانپزشک مکان و شرایط دقیق ریشه دندان را تشخیص دهد . علاوه بر آن ممکن است دندانپزشک در معاینه تشخیص دهد که دندان سالم است اما پس از انجام رادیوگرافی تازه متوجه شود که دندان پوسیدگی دارد . رادیوگرافی دندان کودکان برای نشان دادن مرحله رشد دندان های دائمی زیر دندان شیری نیز کاربرد دارد .

بیشتر بدانید:  ژل بی حس کننده دندان کودک

یکی از ضرورت های مهم رادیوگرافی دندان کودکان هنگام کشیدن دندان کودک است . با استفاده از رادیوگرافی پزشک اطمینان حاصل می کند که آیا زیر دندان شیری کودک جوانه دندان دائمی موجود است یا خیر ؟ تا در صورت موجود بودن جوانه دندان را بکشد .اگر کودک فقط دندان شیری داشته باشد و کشیده شود اشتباه بزرگی است .

انواع رادیوگرافی دندان کودکان

انتخاب روش صحیح رادیوگرافی در برخی بیماران حساس به خصوص کودکان و زنان باردار اهمیت زیادی دارد . در شرایط مختلف از رادیوگرافی های مختلفی استفاده می شود . هریک از مدل های رادیوگرافی مزایای مخصوص به خود را دارند که دیگر نیازی نیست بیمار بیش از حد در معرض اشعه قرار گیرد .

رادیوگرافی بایت وینگ

در بین انواع مختلف رادیوگرافی دندان کودکان از رادیوگرافی بایت وینگ برای نگاه کردن به تاج دندان های بالا و پایین در یک ناحیه دهان استفاده می شود . با استفاده از این رادیوگرافی می توان حفره های بین دندان ها را مشاهده کرد . از بایت وینگ برای بررسی پرکردگی های قبلی دندان نیز استفاده می شود .

رادیوگرافی پری اپیکال

هنگامی که بخواهیم بر روی یک یا دو دندان کودک زوم کنیم از رادیوگرافی پری اپیکال استفاده می شود . این رادیوگرافی کل دندان از تاج گرفته تا ریشه را نشان می دهد . از این روش برای بررسی مشکلات مربوط به ریشه دندان یا استخوان اطراف فک و حفره ها نیز بهره گیری می شود .

رادیوگرافی پانورامیک

از رادیوگرافی پانورامیک برای عکس برداری از تمام دندان های فک بالا و پایین کودک استفاده می شود . در این روش نیازی به عکس برداری متعدد از کودک و قرار گرفتن او در معرض اشعه نیست . از کاربرد های این روش می توان به : ۱- بررسی رشد دندان های کودک ۲- نیاز کودک به ارتودنسی ۳- دندان های در حال رشد ۴-آسیب به دندان و تومور اشاره کرد  .

بیشتر بدانید:  آیا دندان درآوردن باعث تب کردن نوزاد می شود؟

رادیوگرافی اکلوزال:

رادیوگرافی اکلوزال کل قوس دندان ها را در فک بالا یا پایین نشان می دهد. از رادیوگرافی اکلوزال می توان برای دیدن همه دندان ها و قرارگیری آنها روی هم استفاده می شود.

رادیوگرافی ارتودنسی:

از انواع دیگر رادیوگرافی دندان کودکان می توان به تصویربرداری سفالومتریک اشاره کرد . از تصویر برداری سفالومتریک می توان برای عکس برداری از تمام قسمت های سر کودک و نشان دادن حالت فک و استخوان او استفاده کرد . دندان های دیده شده در این تصویر مشابه حالت آن در فک وسر است بنابراین این نوع تصویربرداری برای برنامه ریزی درمان ارتودنسی مفید است .

توموگرافی کامپیوتری با اشعه مخروطی:

در بین انواع رادیوگرافی دندان برای کودکان این مدل با همه بسیار متفاوت است.توموگرافی کامپیوتری  نمایی سه بعدی از دهان بیمار ارائه می دهد و این دید سه بعدی برای اندازه گیری فضا و نحوه رشد دندان های کودک توسط دندانپزشک مفید است.

نوشتهٔ پیشین
پیشگیری و درمان پوسیدگی دندان کودکان
نوشتهٔ بعدی
علت دیر افتادن دندان شیری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Button
Cresta Help Chat
Send via WhatsApp