لیزر تراپی دندان

۲۲ دیدگاه
مقالات دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی
لیزر تراپی دندان

لیزر در درمان بیماری‌های مختلف از جمله دندان پزشکی کاربرد دارد. در لیزر تراپی از لیزر برای درمان بیماری‌ها استفاده می‌شود. در این مقاله قصد داریم کاربردهای لیزر تراپی دندان را برای شما شرح دهیم. اگر به دنبال بهترین مرکز لیزر تراپی اصفهان هستید با دکتر فرشیده میرلوحی متخصص دندانپزشک کودکان در اصفهان  همراه باشید.

کاربرد لیزر تراپی دندان

از کاربرد های لیزر در دندان پزشکی به طور خلاصه می توان به موارد زیر اشاره کرد :

کاربرد لیزر در دندان پزشکی|دکتر فرشیده میرلوحی

کاهش حساسیت دندانی :

یکی از مشکلات دردناک دندانی حساسیت دندان هاست که معمولاً درد مختصر و کوتاهی است و در واکنش به محرک‌های سرما، گرما و … به وجود می‌آید. حساسیت دندانی دلایل مختلفی دارد که می‌توان به مسواک زدن به شیوه نادرست، تغذیه نامناسب اشاره کرد. حساسیت دندانی گاهی اوقات آن قدر دردش زیاد و غیر قابل تحمل است که فرد با وجود این که هیچ نشانه پوسیدگی در دندانش ندارد مجبور به عصب کشی می‌شود. امروزه با استفاده از لیزر می‌توان این حساسیت‌ها را به راحتی برطرف کرد و دیگر نیازی به استفاده از درمان‌های تهاجمی نیست.

عصب کشی دندان

مزیتی که عصب کشی دندان با لیزر دارد این است که کانال‌های داخل ریشۀ دندان گاهی اوقات بسیار ریز هستند که به اصطلاح کانال فرعی نامیده می‌شوند. در حالت عادی به هیچ عنوان دسترسی به این کانال‌ها امکان پذیر نیست ولی با لیزر دسترسی به تمامی کانال‌های فرعی و به تبع اون تمیز کردن کانال‌ها و عاری از میکرو ارگانیسم کردن آن‌ها اتفاق می‌افتد. با لیزر عوارض بعد از عصب کشی دندان به حداقل خود می‌رسد.

از آن جایی که مراجعین عزیز نسبت به درد حین عصب کشی و بعد از آن بسیار حساس هستند، ما در مرکز لبخند رویایی سعی کرده‌ایم با پیشنهاد عصب کشی با استفاده از لیزر حجم زیادی از درد حین و بعد از انجام عصب کشی را برای شما هم شهریان عزیز کاهش دهیم.

تماس با دکتر میرلوحی

رفع تیرگی لثه ها

در برخی موارد تیرگی‌هایی روی لثه افراد مشاهده می‌شود و لثه ها به جای رنگی صورتی حالت قهوه ای یا سیاه دارند. این مشکل ظاهر ناخوشایندی به بیمار می دهد. به طور مثال من خودم بیماری داشتم که ایشان در جلسۀ خواستگاری از ایشان پرسیده شده بود که آیا شما اعتیاد دارید؟ وقتی دلیل سؤال رو خواسته بودن در جواب شنیدن که به خاطر تیرگی لثه ها این سؤال از ایشان شده و با نگرانی از اینکه آیا این مشکل قابل رفع شدن هست یا خیر به ما مراجعه کردن و در یک جلسۀ ۱۰ دقیقه ای مشکل کاملاً برطرف شد چون امروز با لیزر به راحتی این مشکل قابل حل است. استفاده از لیزر یک عمل کاملاً غیرتهاجمی هست که نیاز به تزریق بی حسی ندارد.

بیشتر بدانید:  ونیر کامپوزیت دندان

بلیچینگ دندان :

رایج ترین کاربرد لیزر در دندان پزشکی سفید کردن دندان ها (بلیچینگ کردن دندان) است. از لیزر برای فعال کردن ژل بلیچینگ استفاده می‌شود و هیچ لیزری به طور مستقیم خاصیت سفید کردن دندان ندارد. با لیزر می‌توان سرعت فعال شدن ژل و  بلیچینگ دندان‌ها را افزایش داد.

بیلیچینگ یا سفید کردن دندان توسط لیزر چه تفاوتی با روش عادی دارد؟ مهم‌ترین نکته در استفاده از لیزر برای بلیچینگ کاهش زمان درمان است. در روش معمول حداقل هرجلسه ۴۵ دقیقه زمان لازم دارد ولی با لیزر زمان به ۲ دقیقه در هر جلسه کاهش پیدا می‌کند که خوب همین زمان کم باعث می‌شد که حساسیت دندانی اتفاق نیفتد و لثه ها آسیب نبینند.

برداشت پوسیدگی و تهیه حفره:

از کاربردهای دیگر لیزر می‌توان به برداشت پوسیدگی و تراش حفره اشاره کرد. در روش سنتی برای برداشت پوسیدگی از مته‌های چرخشی استفاده می‌شد که صدا و لرزش زیادی دارند و معمولاً با درد و ناراحتی بیمار همراه هستند. امروزه از لیزر به عنوان جایگزین مته مکانیکی برای برداشت پوسیدگی می‌توان استفاده کرد. زمان تراشیدن دندان با دستگاه‌های لیزر قطعا طولانی‌تر و پر هزینه‌تر است. امیدواریم در آینده دستگاه های لیزر قوی تری وارد بازار شوند.

عصب کشی دندان با لیزر|دکتر فرشیده میرلوحی

اصلاح لبخند لثه ای :

از کاربرد های دیگر لیزر علاوه بر ضدعفونی می‌توان به تحریک بازسازی لثه و کاهش التهاب بعد از جراحی اشاره کرد. یکی دیگر از کاربردهای لیزر در جراحی‌های لثه عمل زیبایی است که به آن لیفت لثه با لیزر می‌گویند .

لبخند لثه ­ای یعنی اینکه موقع خندیدن علاوه بر دندان­‌ها، میزان زیادی از لثۀ دندان­‌های بالایی نیز دیده شود که شاید خیلی زیبا و خوشایند نباشد و باعث کاهش اعتماد به نفس و یا حتی مخفی کردن لبخند در این افراد می۲شود . قطعاً با جراحی خیلی دوره نقاهت و ترمیم بافت لثه طولانی و سخت هست اما امروزه با لیزر به راحتی در یک زمان کوتاه، بدون درد و خونریزی و پانسمان و بخیه این کار انجام می­‌شود و ترمیم بافت خیلی سریع اتفاق می‌افتد .
ما سعی کرده ایم در مرکز لبخند رویایی ،با استفاده از جدیدترین متد و استفاده از بهترین دستگاه لیز دندانپزشکی، بسیاری از خدمات را بدون درد و خونریزی به شما هم شهریان عزیز اصفهانی ارائه نماییم.

برطرف کردن دردهای فکی:

گاهی اوقات یک سری اتفاقات مانند فشار بیش از حد به دندان‌ها باعث دردهای فکی می‌شود. فشار بیش از حد به دندان‌ها می‌تواند در بیداری یا دندان قروچه در خواب باشد. از دیگر دلایل دردهای فکی می‌توان به خمیازه طولانی یا در رفتگی فک اشاره کرد. با لیزر و چند جلسه سرپایی می‌توان به راحتی این دردها را برطرف کرد.

بیشتر بدانید:  علت آبسه دندان بعد از عصب کشی

برطرف کردن دردهای عصبی صورت:

در برخی جراحی‌ها مانند جراحی دندان عقل یا گذاشتن ایمپلنت ممکن است به صورت ناخداگاه به عصب صورت آسیب وارد شود که باعث بی حسی یک طرف یا دو طرف صورت می‌شود. در برخی موارد از یک سمت دهان بزاق بیمار جاری می‌شود زیرا توان جمع کردن آن را ندارد. دراین شرایط با لیزر می‌توان مشکل را حل کرد. در مورد این دردهای عصبی هرچه بیمار زودتر مراجعه کند یا ارجاع داده شود پاسخ درمان بهتر و سریعتر حاصل می‌شود.

سینوزیت :

علت سینوزیت در برخی موارد دندانی است. در مواردی نیز عوامل ویروسی یا باکتریائی در آن دخیل هستند. علت هرچه باشد کاربرد لیزر کم توان می‌تواند تأثیر خوبی در کاهش علائم وبهبود سریع‌تر این عارضه داشته باشد. در صورتی که عامل اصلی درد والتهاب نیاز به درمان‌های تکمیلی بیشتری دارد از آن‌ها نیز به موقع استفاده کرد. به عنوان مثال در صورتی که عامل سینوزیت میکروبی باشد ممکن است درمان آنتی بیوتیکی نیز لازم باشد.

ایمپلنت دندان :

حتما شما هم تاکنون تبلیغات ایمپلنت دندان با استفاده از لیزر را شنیده اید اما لازم است بدانید امروزه تراش استخوان تنها توسط لیزر اربیوم انجام می‌شود و با استفاده از این لیزر نمی‌توان دقیق استخوان را تراشید. بهتر است صبر کنید تا در آینده با پیشرفت دستگاه‌های لیزر این قابلیت به لیزرهای دندان پزشکی اضافه شود. در بحث ایمپلنت از لیزر می‌توان برای ضد عفونی کردن محل کاشت ایمپلنت، تحریک سلول‌های استخوان ساز و  کاهش التهاب جراحی استفاده کرد.

حذف فرنوم ها:

حذف فرنوم ها  یا به اصطلاح فرنکتومی که در اصطلاح عامیانه به آن بند لب یا بند زبان هم می گویند.فرنوم گاهی به صورت عضلانی است که لب را موقع خندیدن و یا حرف زدن به طرف بالا می کشد و منظرۀ نازیبایی بعضاً ایجاد می کند و یا گاهی در قسمت زبان است که مانع حرکت درست و زبان موقع حرف زدن می شود که نیاز به برداشت و اصلاح آن است . امروزه با لیزر به راحتی و بدون هیچ گونه درد و خونریزی و یا بخیه و پانسمان می توان این مشکل را برطرف نمود.

استفاده لیزر تراپی برای کاشت ایمپلنت دندان|دکتر فرشیده میرلوحی

برداشتن ضایعات بافت نرم:

گاه یکسری ضایعات در بافت نرم دهان ممکن است ایجاد شود که معمولاً در افرادی که دندان مصنوعی استفاده می‌کنند به وفور دیده می‌شود. این ضایعات قبلاً با جراحی حذف می‌شد ولی امروزه  بدون نیاز به جراحی وسیع و خونریزی و پانسمان با لیزر قابل انجام است و به خصوص چون اکثر بیماران افراد مسن هستند و تحمل جراحی‌های سخت را ندارند لذا با لیزر به راحتی می‌توان مشکل این افراد را برطرف کرد.

بیشتر بدانید:  ایمپلنت دندان در کودکان

انواع لیزر در دندانپزشکی

 • لیزرهای کم توان ( با توان کمتر از ۰.۵ وات): این نوع لیزر بیشتر جهت فعالسازی فرایند های ترمیم سلولی و یا درمان ضد التهابی استفاده می شود .لیزر های کم توان مانند لیزرهایی هستند که در فیزیوتراپی ها استفاده می شوند .
 • لیزرهای پرتوان( با توانهای بالاتر از ۰.۵ وات): این لیزرها برای انواع جراحی و کارهای درمانی کاربرد دارند .

مزایای لیزر تراپی دندان

اصولاً درمان با لیزر، عوارضش کمتر از درمان‌های سنتی دندانپزشکی است. معمولاً خونریزی کمتر یا بدون خونریزی است. به همین علت روی زخم شما پانسمانی گذاشته نمی‌شود، زخم شما بخیه نمی‌شود. و درد بسیار کمتری را تجربه میکنید و از طرفی بهبود زخم در بسیاری موارد سریعتر اتفاق می افتد. اما به هرحال یک جراحی انجام گرفته و نباید انتطاری فراتر از واقع داشته باشیم. درد کم و یا احساس زخم ویا ظاهر نافرم زخم بعد از جراحی اجتناب ناپذیر است. لیزر باعث می شود دقت و کنترل پزشک بالاتر رود.

لیزر تراپی دندان در اصفهان|دکتر فرشیده میرلوحی

معایب لیزر تراپی دندان

عوارض بینایی

هنگام استفاده از لیزر در دندان پزشکی باید حتما چشم‌های بیمار را با عینک محافظ پوشاند. استفاده از لیزر ریسک‌هایی به همراه دارد و ممکن است موجب جدی به چشم شود بنابراین برای استفاده از این روش حتما به دندان پزشکی مراجعه کنید که دوره‌های مخصوص لیزرتراپی را گذرانده باشد.

بالا بودن تعرفه لیزر تراپی دندان

یکی دیگر از معایب کاربرد لیزر، گران بودن آن است. برای بهره جستن از مزایای لیزر باید چند برابر خدمات معمول دندانپزشکی هزینه کنید اما اگر جزو کسانی هستید که به دلیل ترس از دندانپزشکی و ابزار معمول آن، جرات قدم گذاشتن در مطب‌های دندانپزشکی را ندارید، می‌توانید با بهره‌جستن از لیزر، تجربه‌ای متفاوت از دندان‌پزشکی داشته باشید.

برای هزینه لیزر تراپی دندان نمی‌توان مقدار ثابتی مشخص کرد و شرایط و نیاز بیمار بستگی دارد. برای اطلاع یافتن از هزینه دقیق لیزرتراپی دندان خود می‌توانید با دندان پزشک خود مشورت کنید. کلینیک مرکز لبخند رویایی بهترین مرکز لیزر تراپی اصفهان است که قادر است لیزرتراپی دندان‌های شما رابا کم‌ترین عارضه جانبی انجام دهد.

سخن پایانی:

با پیشرفت چشمگیرعلم دندانپزشکی، امروزه برای بسیاری از درمان‌ها از لیزر تراپی استفاده می‌کنند. در این مقاله لیزر تراپی دندان و کاربردهای متفاوت آن را توضیح دادیم. آیا شما تا الان از لیزر تراپی دندان استفاده کردید؟ آیا از لیزر تراپی  رضایت داشتید یا نه؟ لطفاً تجربه های خود را با ما در میان بگذارید. برای ارتباط با مطب دکتر فرشیده میر لوحی با شماره تلفن ۰۳۱۳۷۷۹۰۴۰۰ تماس بگیرید.

نوشتهٔ پیشین
پر کردن و ترمیم دندان کودکان
نوشتهٔ بعدی
فلوراید تراپی دندان کودکان

۲۲ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام دکتر آیا می توان از لیزر برای درمان بدرنگی لثه استفاده کرد ؟

  پاسخ
  • دکتر پیمان ترکی
   ۱۳۹۸-۰۷-۱۴ ۱۲:۰۲ ب٫ظ

   سلام بله می توان در یک جلسه با اشعه لیزر این عارضه را درمان نمود .

   پاسخ
  • سلام
   برای بیماری که به علت احساس تهوع شدید فقط اعمال دندانپزشکی حین بیهوشی براش قابل انجام است،لیزر میتونه برای اعمال عصب کشی و پر کردن دندان کمک کننده باشه؟

   پاسخ
   • دکتر پیمان ترکی
    ۱۴۰۰-۰۷-۱۲ ۶:۵۰ ق٫ظ

    خیر لیزر یک تکنیک جهت استریل کانال های دندانی هست و حساسیت در مقابل تزریق و پرکردن دندان را جبران نمی کند

    پاسخ
 • درود بر شما . ممنون از مطالب خوبتون .. خواستم بپرسم آیا استفاده از لیزر برای ارتودنسی نیز کاربرد دارد ؟

  پاسخ
  • دکتر پیمان ترکی
   ۱۳۹۸-۰۹-۰۷ ۱۱:۵۸ ق٫ظ

   سلام خیلی ممنون لطف دارید .بله هنگام ارتودنسی می توان از لیزر برای کاهش درد و کاهش یا افزایش حرکات ارتودنتیک دندانی استفاده کرد . لیزر در قطع اتصالات ارتودنسی نیز کاربرد دارد .

   پاسخ
 • درود بر شما یکی از دندونام پوسیده شده با لیزر میشه پرش کرد

  پاسخ
  • دکتر پیمان ترکی
   ۱۳۹۹-۰۳-۰۷ ۱۱:۰۳ ق٫ظ

   سلام دوست عزیز بله با لیزر قابل انجام هست اما تصمیم قطعی برای استفاده از آن بستگی به نوع و شدت پوسیدگی دارد که با معاینه کردن قابل بررسی هست.

   پاسخ
   • سلام.ببخشید کشیدن دندون با لیزر ممکنه؟و اینکه هزینش چقدره؟

    پاسخ
    • دکتر فرشیده میرلوحی
     ۱۳۹۹-۰۴-۲۹ ۳:۴۸ ق٫ظ

     سلام دوست عزیز . کشیدن دندان با لیزر امکان پذیر نیست، استفاده از لیزر در کاهش درد و خونریزی کاربرد دارد.

     پاسخ
    • با سلام
     شما با لیزر عمل سفید کردن دندان را هم انجام می‌دهید و هزینه آن چقدر است؟
     و دوم اینکه چگونه وقتی دندان را لیزر میکنید
     میتوان گفت که از عوارض آن ضعف بینایی است.

     پاسخ
     • دکتر پیمان ترکی
      ۱۴۰۰-۰۳-۰۴ ۷:۲۱ ق٫ظ

      سلام .بله با لیزر انجام می شود. برای اطلاع از قیمت ها با شماره های مطب تماس بگیرید.

 • با سلام
  من زمان ترمیم دندان هایم حالت تهوع زیادی بهم دست می دهد آیا در روش لیزر این امر قابل برطرف شدن است ؟
  باتشکر

  پاسخ
  • دکتر پیمان ترکی
   ۱۳۹۹-۰۴-۰۷ ۷:۴۱ ق٫ظ

   سلام دوست عزیز .بله با لیزر تراپی اول حالت تهوع کنترل می شود سپس بقیه درمان انجام می شود .

   پاسخ
 • سلام،افرادی که قرص پلاویکس برای قلب مصرف میکنن ومیخوان جراحی لثه انجام بدن که حداقل دوره نقاهت و خونریزی رو داشته باشه میتونن از جراحی لثه با لیزر استفاده کنند؟؟و ایا شما در کلینیک اینکار رو انجام میدین؟

  پاسخ
  • دکتر فرشیده میرلوحی
   ۱۳۹۹-۰۶-۰۱ ۱۱:۱۳ ق٫ظ

   سلام بله ما برای درمان این بیماران استفاده از لیزر را پیشنهاد می کنیم که خون ریزی کمی دارد و بعد از انجام آن لثه شما سریعا ترمیم می شود . ضمنا کلیه فرایند های لیزرتراپی در کلینیک ما انجام می شود .

   پاسخ
 • سلام ببخشید در مرکز شما کار کاشت دندان با کمک لیزر هم انجام می شود؟

  پاسخ
 • سلام ببخشید از لیزر بزای تشخیص پوسیدگی دندان هم استفاده میشه چون من بین یکی از دندان هایم احساس درد میکنم اما دندانپزشک میگه با توجه به عکس رادیو گرافی دندانم مشکلی نداره

  پاسخ
  • دکتر پیمان ترکی
   ۱۴۰۰-۰۶-۲۱ ۵:۳۴ ق٫ظ

   اگر تشخیص پوسیدگی داده نشده شما احتمالا دچار حساسیت عاجی شدید که با لیزر قابل برطرف شدن هست

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Button
Cresta Help Chat
Send via WhatsApp