کار دندان آسیاب بزرگ چیست ؟

بدون دیدگاه
دندانپزشکی کودکان
دندان های آسیاب بزرگ

بهترین و سخت ترین نقش در فک انسان را دندان به عهده دارد . دندان نقش بسیار مهمی در تکلم ، ادای صحیح کلمات ، تکه تکه و آسیاب کردن غذا دارد . برای آشنایی بیشتر با انواع دندان ها با دکتر فرشیده میرلوحی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان همراه باشید .

آشنایی با انواع دندان ها

هر انسانی از هنگام تولد تا مرگ دو سری دندان دارد . دندان شیری و دائمی . تعداد دندان های شیری ۲۰ عدد است و پس از گذشت مدتی ۳۲ دندان دائمی جایگزین دندان شیری می شود .  در هر آرواره ۱۰ عدد دندان شیری موجود است . در نیمه هر آرواره دو دندان پیشین ، یک دندان نیش ، دو دندان آسیاب کوچک قرار دارد .

دندان های دائمی ۳۲ عدد هستند که در نیمه هر آرواره دو دندان پیشین ، یک دندان نیش، سه عدد دندان آسیاب بزرگ و دو عدد دندان آسیاب کوچک وجود دارد . دندان های دائمی از ۶ ماهگی شروع به رویش می کنند و آخرین دندان های آسیاب بزرگ (دندان های عقل)در سنین ۲۰ سالگی در می آیند .

۳۲ عدد دندان دائمی به شرح زیر تقسیم بندی می شود :

دندان های پیشین

به چهار دندان جلویی در فک بالا و پایین دندان های پیشین گفته می شود . این دندان ها تک ریشه ای هستند .دندان های پیشین بزرگ ، تخت دارای لبه تیز و باریک اند که برای بریدن لقمه غذا کاربرد دارند .

دندان های نیش

در دو طرف دندان های پیشین ، دندان های نیش قرار دارد . شکل و ساختار دندان های نیش ضخیم و برجسته است که منتهی به یک سر تیز و برنده می شود . دندان های نیش برای بریدن قطعات گوشت بسیار مناسب است .

کار دندان آسیاب بزرگ

دندان های آسیاب کوچک

کنار هر دندان نیش دو عدد دندان آسیاب کوچک قرار دارد که این دندان ها فاصله بین دندان های نیش تا آسیاب بزرگ را پر می کنند . سطح روی این دندان ها پهن ، تخت و لبه ی آن ها تیز و عاج دار است . دندان های آسیاب کوچک کنار نیش ها، دو ریشه‌ای و دندان های آسیاب کوچک کنار آسیاب های بزرگ، تک ریشه‌ای هستند.در فک پایینی، تمامی دندان های آسیاب کوچک، تک ریشه‌ای می‌باشند.

دندان های مولر یا آسیاب بزرگ

سه دندان آخر فک بالا و پایین دندان آسیاب بزرگ نامیده می شود . تعداد دندان های آسیاب بزرگ جمعا به ۱۲ عدد می رسدکه اسامی آن ها به ترتیب عبارت است از دندان آسیاب اول ، دوم و سوم .دندان های آسیاب اول، دقیقا‌ کنار دومین دندان آسیاب کوچک قرار دارد و به دندان های آسیاب شش سالگی هم معروف می‌باشد.

دندان عقل

دندان عقل ، دندان آسیاب بزرگ سوم است که در انتهای فک واقع شده است . این دندان معمولا در بین سنین ۱۶ تا ۲۰ سالگی شروع به در آمدن می کند . دندان های عقل معمولا روی فک جایی برای رشد ندارند زیرا آخرین دندان هایی هستند که در می آیند . اگر فک کوچک باشد و دندان ها به هم فشرده شوند ممکن است دندان عقل زیر استخوان فک یا دندان های دیگر نهفته شود . چنان چه تنها یک قسمت از دندان عقل شما درآمده است برای شما ایجاد درد و ناراحتی خواهد کرد و باید با جراحی از دهان خارج شود .

بین دندان‌های عقل و آسیاب بزرگ اول، دندان‌های آسیاب بزرگ اول دندان‌های آسیاب بزرگ دوم یا دندان‌های آسیاب دوازده سالگی وجود دارد. دندان‌های آسیاب بزرگ، دندان‌های درشتی هستند که سطح آنها پهن بوده و برای آسیاب کردن و جویدن غذا کاربرد دارند. آسیاب‌های بزرگ واقع بر روی فک بالایی، ریشه‌های مجزا دارند، ولی دندان‌های آسیاب بزرگ فک پایینی، دو ریشه‌ای هستند.

نوشتهٔ پیشین
اهمیت فلوراید تراپی در مدارس
نوشتهٔ بعدی
درمان التهاب دندان عصب کشی شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مقالات جدید

لیفت لثه با لیزر

لیفت لثه با لیزر

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان اصفهان

پیوند دندان

پیوند دندان

مراجعه به دندانپزشکی در دوران بارداری

مراجعه به دندانپزشکی در دوران بارداری

راه های داشتن لثه سالم

راهکارهای مؤثر برای سالم نگه داشتن لثه

عوارض احتمالی کاشت ایمپلنت

عوارض احتمالی کاشت ایمپلنت

ایمپلنت دندان در کودکان

ایمپلنت دندان در کودکان

واگذاری مراکز دندانپزشکی

مراکز دندانپزشکی دانشگاهی در شیفت عصر به بخش خصوصی واگذار می شود

درمان فوری دندان درد در خانه

درمان فوری دندان درد در خانه

ایمپلنت کره ای

ایمپلنت کره ای یا سوئیسی ؟

فهرست
Call Now Button
Cresta Help Chat
Send via WhatsApp