بهترین سن فلوراید تراپی

بدون دیدگاه
مقالات دندانپزشکی کودک
بهترین سن فلوراید تراپی

فلوراید ماده معدنی است که به طور طبیعی در آب و غذاهای دیگر وجود دارد. این ماده معدنی برای تقویت مینای دندان کودک و بزرگسال بسیار مفید است. یکی از سؤالاتی که اکثر افراد از دندانپزشک کودک می پرسند این است که فلوراید تراپی تراپی را از چه سنی بهتر است آغاز کرد؟ دکتر فرشیده میرلوحی بهترین دندانپزشک کودک اصفهان در این مقاله به این سؤال شما درباره فلورایدتراپی پاسخ خواهد داد.

تماس با خانم دکتر فرشیده میرلوحی

بازه زمانی فلورایدتراپی

فلورایدتراپی را بهتر است از زمانی که تمام دندان‌های شیری شروع به رویش می کنند آغاز کرد. کودک بهتر است استفاده از فلوراید را تا ۱۴ سالگی یعنی دو سال بعد از رویش دندان آسیاب دوم دائمی ادامه دهد. پیشنهاد می شود کودک خود را در این بازه سنی هر سه ماه الی ۶ ماه یکبار برای انجام فلورایدتراپی نزد دندانپزشک ببرید.

انجام فلورایدتراپی برای بازه سنی کم‌تر از چهار سال توصیه نمی‌شود زیرا در این بازه کودک نمی‌تواند فلوراید مصرف شده را بیرون بریزد واین موضوع برای کودک عوارضی به همراه دارد. برای کودکان زیر سه سال بهتر است از خمیردندان‌های بدون فلوراید استفاده کرد زیرا اکثر کودکان به خوردن خمیر دندان علاقه دارند. اولین دندان دائمی کودک در سن ۶ سالگی رشد می‌کند به همین خاطر در این سن مراقبت از دندان‌های کودک اهمیت زیادی دارد و منجر به کاهش پوسیدگی دندان‌ها می‌شود.

انجام فلوراید تراپی برای کودکان

آیا انجام فلورایدتراپی برای همه کودکان ضروری است؟

قبل از تصمیم به انجام فلورایدتراپی باید حتما به دندانپزشک مراجعه کرد تا دندان‌های کودک را معاینه کند. از آن جایی که دندان‌های برخی کودکان مقاوم است ممکن است دندانپزشک تشخیص دهد که نیازی به انجام فلورایدتراپی برای دندان‌های وی نیست.

بیشتر بدانید:  اهمیت فلوراید تراپی در مدارس

کاربرد فلورایدتراپی برای سنین مختلف

عده‌ای تصور می‌کنند فلورایدتراپی فقط برای کودکان کاربرد دارد در صورتی که این طور نیست. انجام فلورایدتراپی برای بازه های سنی مختلف مفید و اثرگذار است. انجام فلواریدتراپی برای کودکان زیر ۶ سال باعث حفاظت از دندان‌های شیری و مقاوم سازی جوانه دندان دائمی در برابر پوسیدگی می‌شود. انجام فلورایدتراپی در بازه سنی ۶ تا ۱۶ سال نیز از دندان‌های دائمی در حال رویش به خصوص دندان‌های آسیا که در معرض پوسیدگی هستند محافظت می‌کند.

بازه سنی استفاده از فلوراید

استفاده از فلوراید محدودیت سنی ندارد و تا بزرگسالی می‌توان آن را انجام داد. بزرگسالانی که با مشکلت زیر روبه رو شده اند توصیه می‌شود از فلوراید استفاده کنند:

انجام فلورایدتراپی علاوه بر کودکان برای بزرگسالان نیز بسیار مفید است.

  • تحلیل لثه
  • دندان‌های حساس
  • پوسیدگی دندان در یک سال اخیر
  • مشکلات طبیعی خشکی دهان به علت مصرف دارو و…

نحوه انجام فلوراید تراپی برای کودک

قبل از انجام فلوراید‌تراپی ابتدا تمام سطح دندان کودک با مسواک به خوبی تمیز می‌شود. سپس دندان‌های کودک توسط گاز استریل خشک می‌شود. پس از این‌که تمامی دندان‌های کودک خشک شد وارنیش فلوراید، در مجاورت دندان‌ها گذاشته می‌شود. پس از گذشت ۴ دقیقه، مقدار اضافی ژل با گاز استریل یا پنبه تمیز می‌شود. این شیوه درمانی برای کودکان زیر سه سال مناسب است. تا نیم ساعت بعد از استفاده از وارنیش فلوراید کودک نباید دندان‌های خود را بشوید. همان طور که در عوارض فلورایدتراپی گفته شد چنان‌چه از فلوراید به شکل صحیح استفاده نشد کودک دچار عوارض زیر می‌شود:

  • دل درد
  • استفراغ
  • تهوع
  • ایجاد لکه قهوه ای بر روی دندان
بیشتر بدانید:  کندن دندان شیری لق

 

نوشتهٔ پیشین
قیمت دندانپزشک کودک در اصفهان
نوشتهٔ بعدی
علت زود افتادن دندان شیری یا ریزش دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Button
Cresta Help Chat
Send via WhatsApp