علت دیر دندان در آوردن برخی کودکان چیست ؟

۶ دیدگاه
مقالات دندانپزشکی کودک
دیر دندان در آوردن کودکان

به نظر شما چرا برخی کودکان دیر دندان در می آورند ؟ رویش دندان های شیری به طور طبیعی باید از حدود هشت ماهگی آغاز شود و تا ۲ الی ۵ سالگی ادامه یابد . بسیاری از والدین هنگام تأخیر در رویش دندان های شیری فرزندشان نگران می شوند . دکتر فرشیده میرلوحی متخصص دندانپزشک کودکان در اصفهان شما را با دلایل دیر دندان در آوردن برخی کودکان آشنا خواهد کرد .

عوامل مؤثر بر رویش دندان شیری

عوامل متعددی بر رویش دندان شیری می تواند تأثیر گذار باشد . حرکت رویشی دندان زمانی آغاز می شود که تاج دندان کامل آهکی شود و ریشه شروع به تشکیل شدن کند . بنابراین می توان گفت رشد و نمو ریشه در حرکت دندان ها اهمیت زیادی دارد . از دیگر عوامل تأثیر گذار بر رویش دندان می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • تغییرات پالپ دندان
 • تغییرات در بافت همبند اطراف دندان
 • تغییرات در استخوان آلوئول فک
 • تغییرات در بافت انتهای ریشه دندان

شروع رویش اولین دندان شیری در یک سال و دوماهگی طبیعی است و نباید والدین را نگران کند.

 

تماس با خانم دکتر فرشیده میرلوحی

دندان درآوردن کودکان

دلایل دیر دندان در آوردن کودکان

عوامل ارثی

علت دیر دندان در آوردن معمولا ارثی است . اغلب نوزادانی که دیر دندان در می آورند استعداد ژنتیکی در این زمینه دارند و از خانواده هایشان به آن ها ارث رسیده است . دیر دندان درآوردن گاهی ممکن است از خانواده دو طرف کودک به وی ارث برسد . بنابراین اگر هر یک از والدین دیر دندان در آورده باشند احتمال این که کودک آن ها نیز به همین صورت باشد زیاد است . برای آگاهی در این زمینه می توانید از والدین خود بپرسید .

بیشتر بدانید:  از چه سنی مسواک زدن را برای کودکمان شروع کنیم ؟

تغذیه ضعیف

علت دیگر دیر دندان در آوردن کودک تغذیه ضعیف و نامناسب است . نوزادانی که به علت تغذیه نامناسب دیر دندان در می آورند اغلب ضعیف تر ، کوچک تر و کم وزن تر هستند . در اکثر موارد هنگام بررسی این کودکان مشاهده می شود که به اندازه کافی از شیر مادر تغذیه نکرده اند . در تغذیه کودکان باید به قدر کافی ویتامین های A، C و D و همچنین کلسیم و فسفر وجود داشته باشد . کمبود هر کدام از موارد گفته شده می تواند منجر به دیر دندان در آوردن کودک شود .

کم کاری تیروئید

دیر دندان در آوردن کودکان گاهی اوقات به خاطر کم کاری تیروئید هم می تواند باشد . علائم کم کاری تیروئید در کودکان عبارت است از خستگی ، ضعف ، سردرد و سفتی مفاصل ، تأخیردر راه رفتن ، تأخیر در صحبت کردن ، اضافه وزن ، دیر دندان در آوردن

دلایل تأخیر در رشد دندان دائمی

اگر چه تأخیر در رشد دندان های دائمی تا یک سال و نیم نگران کننده نیست اما بهتر است به دندانپزشک مراجعه کنید تا با اقدامات پیشگیرانه از مشکلات بعدی جلوگیری کند . تاکنون دلایل دیر درآمدن دندان های شیری کودک را با شما بیان کردیم اکنون دلایل تأخیر در رشد دندان دائمی را برای شما نام خواهیم برد :

 • مسیر رویشی نادرست
 • دندان شیری انکیلوز
 • سابقه ضربه دیدن دندان شیری
 • سابقه انجام عصب کشی دندان شیری
 • وجود دندان اضافه یا مواد استخوانی شبیه دندان
 • وجود کیست
 • شکل و اندازه غیر طبیعی دندان
 • جوش خوردن دو دندان مجاور به یکدیگر
 • مشکلات ساختمان دندان
بیشتر بدانید:  ماندن ریشه دندان شیری در لثه

چه زمانی باید به دندانپزشک کودک مراجعه کرد ؟

اگر کودک شما ۱۳ ماهه است و هنوز دندان در نیاورده ابتدا به خانواده خود نگاه کنید اگر در خانواده این موضوع سابقه نداشته لازم است که دندانپزشک مراجعه کنید . متخصص دندانپزشک کودک پس از بررسی قادر است مشکل را تشخیص دهد . البته باید گفت در اغلب موارد این موضوع جای نگرانی ندارد و گاهی اوقات دیده شده است که کودک حتی تا ۱۸ ماهگی هم دندان در نیاورده است .

بیشتر بدانید : پیشنهاد می شود مقاله فلوراید تراپی را حتما مطالعه کنید .

بهترین زمان دندان در آوردن نوزاد

بسیاری از مردم اعتقاد دارند که هرچه دندان های کودک دیرتر در بیاید بهتر است زیرا دیر تر سیاه می شود . در صورتی که سیاه شدن دندان بستگی به جنس آن دارد و ربطی به دیر یا زود در آمدن دندان ندارد . شاید علت اعتقاد این عده این باشد که هر چه دندان دیرتر در بیاید قطره آهن دیر تر با دندان های کودک تماس پیدا می کند و میزان سیاه شدن آن کاهش می یابد .

لثه های کودکان از حدود ۳ ماهگی شروع به خارش می کند و آب دهانشان می ریزد که این ریزش بزاق میتواند به علت ریفلاکس بیولوژیک هم باشد. معمولاً نخستین دندان کودکان در ۷ ماهگی در می‌اید ولی این فرآیند امکان دارد از ۴ ماهگی تا ۱۳ ماهگی هم طول بکشد. فاکتور های ژنتیکی در دندان درآوردن کودکان بسیار مهم هستند.

اولین نشانه‌های درآمدن دندان، افزایش حجم بزاق و آبریزش دهان است و به‌طور معمول هر ماه یک دندان کودک در می‌آید و روند رویش این دندان تدریجی است و در این دوره ممکن است کودک دچار اسهال و تب شده و بدخلقی‌های خاص خود را داشته باشد .

بیشتر بدانید:  مسکن فوری و درمان دندان درد کودک

دخترها معمولا زودتر از پسرها صاحب دندان می شوند . بچه هایی که مقاومت بدنی و رشد کمتری دارند نیز دیرتر صاحب دندان می شوند . کودکانی که به سبب زندگی والدینشان در مناطق معمولا ابری​ یا خانه های کمابیش تاریک تر، از تابش آفتاب دور بوده اند نیز به سبب کمبود ویتامین D دیرتر دندان درمی آورند.

اگرشما نیز چنین وضعیتی دارید بهتر است برای دور ماندن از عوارضی چون کرم خوردگی زودرس، تغییر شکل استخوانی، رشد نادرست فک و… که در آینده گریبان کودکتان را خواهد گرفت روزانه چند دقیقه بخشی از بدن او را در معرض تابش آفتاب ملایم (نه شدید و آزاردهنده) قرار دهید.

نوشتهٔ پیشین
علت آبسه دندان بعد از عصب کشی
نوشتهٔ بعدی
تعداد ریشه و کانال های دندان

۶ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام، پسر من الان ۱۴ ماهه شده، ولی هیچ دندانی درنیاورده و من خیلی نگران هستم، چیکار باید انجام بدم؟

  پاسخ
  • دکتر فرشیده میرلوحی
   ۱۴۰۱-۰۴-۰۵ ۱۲:۵۰ ب٫ظ

   نگران نباشید سن رویش دندان ژنتیکی هست ولی اگر تا ۶ ماه دیگه در نیاورد یه گرافی کلی از دهانش بگیرید برای اطمینان خودتون

   پاسخ
 • سلام,,من دخترم الان ۱۰ماه و دوهفته هست,دندون درنیاورده,شیرخودم خیلی کنه شیرخشک هم نمیخوره,ولی غذاخوری نمیخوره,,,بنظرتون مربوط به شیر کم نیست

  پاسخ
  • دکتر فرشیده میرلوحی
   ۱۴۰۱-۰۶-۰۷ ۵:۰۲ ق٫ظ

   سن رویش دندان کاملا ژنتیکیه و احتمال زود و دیر درآ‌ردن نسبت به سن نرمال هستش

   پاسخ
 • باران علوی
  ۱۴۰۱-۰۶-۰۱ ۶:۰۴ ق٫ظ

  سلام دخترم دندونای نیش رو وآسیبا های بزرگشو در نیاورده الانم ۱سالو۹ماهشه.
  الان در کل ۱۱تا دندون داره خیلی وقت هم هست که دندونی در نیاورده چیکار کنم

  پاسخ
  • دکتر فرشیده میرلوحی
   ۱۴۰۱-۰۶-۰۷ ۵:۰۱ ق٫ظ

   هنوز زمان داره سن رویش دندان کاملا ژنتیکیه و احتمال زود و دیر درآ‌ردن نسبت به سن نرمال هستش

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Button
Cresta Help Chat
Send via WhatsApp