از چه سنی باید کودک را نزد دندانپزشک برد؟

بدون دیدگاه
مقالات دندانپزشکی کودک
بهترین سن بردن کودک به دندانپزشکی

یکی از سؤالاتی که اکثر والدین از دندانپزشک‌ها می‌پرسند این است که از چه سنی لازم است کودک خود را نزد دندانپزشک کودک ببریم؟ بردن به موقع کودک نزد دندانپزشک، نقش زیادی از پیشگیری از مشکلات جدی در بزرگسالی دارد. دکتر فرشیده میرلوحی، بهترین دندانپزشک کودک اصفهان در این مقاله به شما خواهد گفت از چه سنی لازم است کودک خود را نزد دندانپزشک ببرید.

چنان‌چه کودک خود را در اولین سالگرد تولد نزد دندانپزشک ببرید، وی پس از معاینه به شما خواهد گفت وضعیت سلامت دندان‌های کودکتان چگونه است؟ هم چنین طریقه درست تمیزکردن دندان‌ها را نیز به شما آموزش می‌دهد. پس از مراجعه، در صورت نیاز دندانپزشک از درمان‌هایی مانند فلورایدتراپی و فیشورسیلانت استفاده می‌کند تا از پوسیدگی دندان‌ها در بزرگسالی پیشگیری کند.

آموزش نحوه صحیح تمیز کردن دندان ها با مراجعه به کلینیک دندانپزشکی

داشتن دندان‌های شیری سالم و قوی علاوه بر این که کمک می‌کند کودک شما درست غذا بجود در طریقه صحبت کردن وزیبایی او نیز تأثیر زیادی دارد. اگر ترمیم دندان شیری کودک به موقع انجام نشود، سلامت کودک شما به خطر می‌افتد. زمانی که شما کودک خود را از سن کم نزد دندانپزشک می‌برید باعث می‌شود وی در بزرگسالی دندان‌های سالم‌تری داشته باشد. درمان‌هایی که در سن پایین انجام می‌شود، نسبت به درمان‌های دیگری مانند عصب کشی دندان کودک نیاز به هزینه کم‌تری دارد.

تماس با خانم دکتر فرشیده میرلوحی

مزیت دیگر بردن کودک از سن کم به دندانپزشکی این است که استرس وی را در مواجهه با دندانپزشکی کاهش می‌دهد. وقتی شما اولین بار کودک را زمانی که درد دارد نزد دندانپزشک می‌برید، وی می‌داند مشکلی در دندان‌هایش وجود دارد به همین خاطر ترس زیادی از دندانپزشکی پیدا می‌کند. توصیه می‌شود اولین بار کودک را برای معاینه ساده و دادن دستورات بهداشتی نزد دندانپزشک ببرید. از آن‌جایی که اکثر کودکان خاطره بدی از دندانپزشکی دارند مراجعه در سن کم کمک می‌کند، وی خاطره بدی از اولین مراجعه به دندانپزشکی نداشته باشد.

بیشتر بدانید:  علت و عوارض مکیدن انگشت در کودکان

ساعت مناسب برای مراجعه به دندانپزشک کودک

اول وقت کودک و دندانپزشک سرحال‌ترند، بنابراین زمان مناسبی برای مراجعه به دندانپزشکی است. در کل بهتر است زمانی را برای مراجعه به دندانپزشکی انتخاب کنید که کودک راحت‌تر است و احساس آرامش بیشتری دارد. پس از اولین مراجعه دندانپزشک و معاینه، وی دوره‌های زمانی و ساعتی که بهتر است به کلینیک مراجعه کنید را مشخص خواهد کرد. معمولا توصیه می‌شود کودک را هر ۶ ماه یک‌بار نزد دندانپزشک کودک ببرید.

زمان مناسب برای مراجعه به دندانپزشک کودک

سن مناسب برای اولین ملاقات با دندانپزشک

پس از رویش اولین دندان شیری نیاز است از دندان‌های کودک مراقبت شود. دیده نشدن دندان شیری لزوما به معنای وجود نداشتن آن نیست. دندان‌ها از سه ماهه دوم بارداری تشکیل می‌شوند. کودک هنگام تولد ۲۰ دندان شیری دارد که برخی از آن ها در فک رشد کرده اند. همان طور که ابتدای مقاله اشاره شد، یک تا یک و نیم سالگی بهترین زمان برای مراجعه به دندانپزشکی است. تمیز کردن لثه کودک با دستمال مرطوب پس از تغذیه، از آسیب دیدن دندان کودک در اثر باکتری جلوگیری می‌کند. زمانی که تعداد کمی از دندان‌های شیری کودک ظاهر شد پیشنهاد می‌شود دندان‌های وی را با مسواک نرم، مسواک بزنید. اولین بیماری‌های دهان کودک از سنین کم آغاز می‌شود که پیشگیری و درمان آن اهمیت زیادی دارد.

سن رویش دندان دائمی در کودکان

دندان‌های کودک از ۴ ماهگی شروع به رویش می‌کند. معمولا تا ۲ الی ۳ سالگی مجموعا ۲۰ تا دندان شیری کودک جوانه می‌زند. جایگزین شدن دندان شیری  با دندان دائمی کودک معمولا تا ۱۲ الی ۱۴ سالگی طول می‌کشد. تا زمان رویش کامل دندان‌های دائمی کودک باید از دندان‌های شیری وی مراقبت کنید. دندان‌های شیری اهمیت زیادی دارند زیرا الگوی رشد دندان دائمی کودک است و نیاز کودک به جویدن غذا را تأمین می‌کند. دندان شیری اهمیت زیادی در تغذیه و رشد صحیح کودک دارد.

بیشتر بدانید:  قیمت دندانپزشک کودک در اصفهان
نوشتهٔ پیشین
بوی بد دهان کودک: علت و راه‌های درمان آن
نوشتهٔ بعدی
قیمت دندانپزشک کودک در اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Button
Cresta Help Chat
Send via WhatsApp