ویژگی های مسواک مناسب برای کودکان

بدون دیدگاه
مقالات دندانپزشکی کودک
فلوراید تراپی

یکی از نکات مهم در رعایت بهداشت دهان و دندان کودکان ، مسواک زدن است زیرا مسواک ساده ترین وسیله برای رعایت بهداشت دهان و دندان کودکان است .

با رویش اولین دندان در ماهگی تمیز کردن دهان و دندان ضروری است . اگر قصد خرید مسواک برای کودک خود دارید برای آشنایی با ویژگی های مسواک مناسب برای کودکان با دکتر فرشیده میرلوحی متخصص دندانپزشکی کودکان در اصفهان همراه باشید.

تماس با خانم دکتر فرشیده میرلوحی

انتخاب مسواک مناسب برای کودکان

از آنجا که پاک کردن و از بین بردن پلاک دندانی در سطوح مختلف دندان ها اولین قدم برای پیشگیری از پوسیدگی و بیماری های لثه ای است و این عمل تنها بطور مؤثر بوسیله مسواک انجام می گیرد. انتخاب مسواک مناسب که عمل فوق را بخوبی انجام دهد خیلی مهم می باشد.در ادامه ویژگی های یک مسواک مناسب برای کودک را برای شما نام می بریم :

  1. مسواک کودک باید دارای الیاف نرم باشد و سر کوتاهی داشته باشد .(الیاف مسواک بزرگسالان باید نرم تا متوسط باشد و سطح الیاف مسواک که با دندان در تماس است دارای تیزی نباشد.)
  2. هرچه سن کودک کمتر باشد دسته مسواک باید ضخیم تر باشد .
  3. الیاف مسواک باید دارای نظم باشند؛ یا در یک سطح باشند و برشی منظمی داشته باشند.
  4. دسته مسواک باید به راحتی در دست جای گرفته و مواد تشکیل دهنده آن بی ضرر باشد .
  5. طول قسمت موئی آن در حدود ۳ سانتیمتر و عرض آن یک سانتیمتر باشد.
  6. تعداد رشته های نایلونی و یا موئی در هر کلاف در حدود ۲۰ تا ۴۰ رشته برحسب نرمی و زبری موهای مسواک می باشد که این تعداد رشته ها در مسواک های نرم بیشتر از مسواک های زبر است.
  7. نوک موهای مسواک بایستی پخ باشد ( نباید نوک تیز و ساینده باشد )
  8. تجربه ثابت کرده است که چنان چه قسمت موئی مسواک به شکل ۸ باشد ( یعنی قسمت جلوی مسواک یک کلاف و بعد بتدریج مانند مثلث کلافهای قرار گیرند ). امکان پاک کردن پلاک میکروبی و بقایای غذا از بین دندان ها بیشتر است.
  9. زاویه بین دسته مسواک و سر آن باید به قدری کم باشد که با شیبی ملایم به سر آن برسد.
بیشتر بدانید:  روکش دندان شیری کودکان

مطالعات علمی صورت گرفته اخیر که روی مسئله قدرت مسواک ها در از بین بردن پلاک ها و جلوگیری از بیماری های لثه نشان داده است که تفاوت زیادی بین مسواک دستی با مسواک برقی در تمیز کردن دندان ها وجود ندارد.

در آزمایشی در ۳۰ مرتبه این مورد اثبات شده است ولیکن شواهد نشان می دهد که نوع خاصی از مسواک برقی به نام (rotation-oscillation) با توجه به حرکات نوسانی خاص خود موثرتر از مسواک های دستی در تمیز کردن دندان به حساب می آید.

در حالت کلی می توان گفت :یک مسواک خوب ، مسواکی است که به خوبی باکتری های دهان و دندان را پاک کند و آسیبی به جای نگذارد .

ویژگی های مسواک مناسب برای کودک

عامل ایجاد کننده بیماری های لثه و دندان،لایه بیرنگ و چسبنده ای است که شامل میکروب ها در زمینه ای از بزاق و مواد غذایی بوده که به سطح دندان می چسبد و پلاک میکروبی نامیده می شود.

پلاک با کشیدن ناخن بر روی دندان به زیر آن جمع شده و دیده می شود.هدف از مسواک زدن،تمیز کردن دندان ها از باقیمانده مواد غذایی و برداشتن پلاک میکروبی بوده که با استفاده از مسواک خوب نرم به این هدف می توان نائل گردید.

نکته : اگر تحت درمان ارتودنسی ثابت هستید و دندان هایتان را با سیم پوشانده اید حتما از مسواک های مخصوص ارتودنسی استفاده کنید . سطح الیاف این مسواک ها در محل وجود سیم ها برش خورده تا بتواند سطح دندان ها را بهتر تمیز کند. برای پاک کردن بهتر دندان هایتان باید از مسواک‌های بین دندانی که به صورت کوچک و مخروطی شکل هستند استفاده کنید .

بیشتر بدانید:  بهترین سن فلوراید تراپی

با رویش اولین دندان های خلفی کودک استفاده از مسواک توسط والدین برای کودک توصیه می شود .تا زمانی که کودک به مدرسه برود و نحوه صحیح مسواک زدن را خودش یاد بگیرد ، والدین باید دندان های او را مسواک بزنند .

از سنین کم کودک خود را با ضرورت رعایت بهداشت دهان و دندان آشنا کنید و به او آموزش دهید حداقل دو بار در روز  ، هربار به مدت سه دقیقه دندان های خود را مسواک کند . هم چنین نحوه صحیح مسواک زدن را به او آموزش دهید .

شیوه صحیح مسواک زدن در کودکان

نحوه صحیح مسواک زدن در کودکان افقی است . در این روش مسواک به موازات سطح افق روی دندانها قرار گرفته وبا حرکت مالشی به سمت جلو و عقب رانده می شود. سطح جونده دندان ها را نیز حتما باید با حرکت جلو و عقب مسواک تمیز کرد.

مسواک مناسب برای کودکان

غالبا مصرف خمیردندان فلوراید دار از ۲ تا ۳ سالگی توصیه می شود. در ابتدا مقدار خمیردندان به اندازه یک نخود کوچک کافی است، که با افزایش سن کودک می توان این مقدار را افزایش داد.

مسواک زدن برای کودک را تبدیل به یک کار سرگرم کننده کنید تا کودک از این کار لذت ببرد . اعضای خانواده را دعوت کنید و با هم مسواک بزنید این شیوه مسواک زدن را برای کودک به یک کار لذت بخش و جزئی از آداب خانوادگی تبدیل می کند . برای تشویق کودک به این کار در پایان ماه به او پاداش بدهید تا به انجام این کار تشویق شود .

زمانی که پرز های مسواک تغییر شکل دادند یعنی هر سه چهارماه یک بار حتما مسواک کودک خود را عوض کنید . از خمیر دندان هایی استفاده کنید که کودک طعم آن را دوست دارد . علاوه بر مسواک نخ دندان  و  فلورایدتراپی نیز در سلامت دندان کودکان نقش زیادی دارد .

بیشتر بدانید:  کشیدن دندان شیری کودکان

استفاده از نخ دندان در کودکان:

بعد از ۳ سالگی که تمام دندان های شیری رویش پیدا کردند و فضاهای بین دندانی بسته شدند استفاده از نخ دندان توصیه می شود که البته بین ۶ – ۳ سالگی کودکان قادر به استفاده از نخ دندان نیستند و والدین باید این کار را برای آن ها انجام بدهند که یک سری نخ دندان های دسته دار هم هست که کاربردش راحت تر است.

نوشتهٔ پیشین
بهترین روش درمان دندان قروچه در کودکان
نوشتهٔ بعدی
راهکارهای مؤثر برای سالم نگه داشتن لثه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Button
Cresta Help Chat
Send via WhatsApp