مسکن فوری و درمان دندان درد کودک

بدون دیدگاه
مقالات دندانپزشکی کودک
مسکن فوری درد دندان کودک

داشتن دندان درد برای کودک تجربه سخت و حساسی است که موجب اضطراب کودک و والدین می شود. در چنین شرایطی اغلب والدین دچار اضطراب می شوند ونمی دانند دقیق باید چکار کنند؟ در این شرایط والدین نمی توانند محل دقیق درد را تشخیص دهند بنابراین دچار سردرگمی می شوند. بهترین راه برای درمان دندان درد کودک راهنمایی گرفتن از متخصص دندانپزشک کودک است. اگر به هر دلیلی به دندانپزشک کودکتان دسترسی ندارید در ادامه چند راهکار برای تکسین فوری دندان درد در کودک به شما راهنمایی می کنیم.

تماس با خانم دکتر فرشیده میرلوحی

تشخیص محل دندان درد در کودک

برای درمان دندان درد درکودک اولین کاری که والدین باید انجام دهند تعیین منشأ درد است. اگر کودک تان بزرگ شده است و توانایی تشخیص دارد از وی بخواهید محل درد را به شما نشان دهد. اگر کودکتان هنوز کوچک است در دهان وی به دنبال قرمزی روی لثه ها و گونه، ورم، پوسیدگی یا شکستگی دندان بگردید. برای انجام اقدامات مؤثر سعی کنید حدالامکان محل درد را دقیق مشخص کنید. در برخی موارد ممکن است کودک زبان یا گونه خود را گاز گرفته باشد، درون دهانش زخم شده باشد یا درد لثه داشته باشد بنابراین همه دردهای ناحیه دهان، دندان درد نیست. رویش دندان های جدید نیز می تواند موجب درد شود.

دلایل دندان درد کودک

از دلایلی که باعث می شود کودک دچار دندان درد شود می توان به موارد زیراشاره کرد:

ساییدگی یا پوسیدگی دندان

این مورد باعث ایجاد حفره در سطح دندان می شود. اگر دندان درد کودک بیش از یک روز طول کشید علت آن می تواند پوسیدگی دندان باشد. زمانی که دندان دچار پوسیدگی شود روی قسمتی از مینای دندان ضایعه ای زرد رنگ مایل به قهوه ای ایجاد می شود. این مشکل بیشتر روی سطح دندان های آسیاب رخ می دهد و باعث ایجاد درد مبهم می شود.

لب پریدگی دندان

لب پریدگی دندان: ترک خوردن مینای دندان یا گاز زدن یک جسم سخت باعث ترک خوردن دندان می شود. اکثر اوقات این ترک به قدری کوچک است که با چشم قابل دیدن نیست. اگر دندان تان نسبت به مایعات سرد و داغ حساس است اما ظاهر طبیعی دارد احتمالا دچار ترک خوردگی شده است.

عقب نشینی لثه

اگر لثه ها دچار تحلیل شوند و بخش های نرم و حساس تر ریشه دندان مشخص شود لثه چار عقب نشینی شده است.

التهاب و بیماری های لثه

التهاب و بیماری های لثه نیز باعث دندان درد کودک می شوند. در این حالت لثه ها قرمز و حساس می شوند. چنان چه مسواک نزنید یا نخ دندان نکشید  ممکن است لثه خون ریزی کند. این عارضه دردناک است اما با تمیز کردن دندان ها و نخ دندان کشیدن به تدریج رفع می شود. از نزدیک به دندان و ناحیه ای از دهان که کودک در آن احساس ناراحتی می کند نگاه کنید. آیا لکه های قهوه ای یا پوسیدگی مشخص در دهان کودک می بینید؟ ایجاد التهاب لثه یا زخم را داخل دهان کودک خود بررسی کنید. در صورتی که علائم مشخصی ندیدید احتمالا ایجاد عفونت منجر به پوسیدگی دندان کودک شده است.

بیشتر بدانید:  کندن دندان شیری لق

آبسه دندان

اگر دندان درد شدید باشد یا نبض داشته باشد مطمعنا پوسیدگی تبدیل به آبسه دندان می شود. در این حالت ضربه زدن به دندان کودک هر چند آرام باشد موجب افزایش درد وی می شود. آبسه دندان باید درمان شود زیرا درغیر این صورت استخوان فک را می خورد. در صورتی که زیر خط لثه یک برآمدگی به وجود آید انجام عصب کشی دندان کودک ضرورت می یابد.

درمان دندان درد کودک در اثر آبسه کردن

گیر کردن غذا

گاهی اوقات تکه های خوراکی سخت بین دو دندان کودک گیر می کند و موجب درد گرفتن دندان وی می شود. فشاری که به خاطر وجود غذا به دندان ها وارد می شود آن را به طرفین هل داده و باعث ناراحتی در ریشه ها و خط لثه فرد می شود. در این شرایط باید از نخ دندان به شکل صحیح استفاده کرد تا غذا خارج شود.

دلایل دیگری که باعث دندان درد کودک می شود عبارت است از:

  • تغییر رنگ، شکستگی و لق شدن دندان
  • وجود لکه های روشن تر یا تیره تر از رنگ خود دندان بر روی آن
  • افتادن یک پر شدگی
  • زخم های لثه
  • سینوزیت که باعث ایجاد درد در اطراف فک بالا می شود.
  • آسیب دیدگی مفصلی که فک را به جمجمه متصل می کند.

راه های تسکین دندان درد کودک

نخ دندان کشیدن

همان طور که اشاره شد اگر مواد غذایی بین دندان های وی گیر کرده است کمک کنید نخ دندان بکشد تا بتواند ذرات غذای باقی مانده را از دهان خود خارج کند.

آبکشی دهان با آب نمک گرم

یک محلول آب نمک گرم درست کنید و به کودکتان بدهید تا آن در دهان خود بچرخاند. برای درمان دندان درد شدید باید آن را روی ناحیه دردناک نگه دارد تا درد کودک تسکین یابد.

استفاده از کمپرس سرد

کمپرس سرد باعث کاهش درد و ورم کودک می شود. حتی اگر کودکتان ورم ندارد می توانید از آن برای کاهش درد استفاده کنید. کمپرس را ۱۵ دقیقه روی فک تان بگذارید سپس به مدت ۲۰ دقیقه بردارید.

ایبوپروفن یا داروهای مسکن

برای تسکین دندان درد کودک متناسب با سن کودک از دوز مناسب ایبوپروفن استفاده کنید و دارو را مطابق دستور پزشک به وی بدهید. اگر برای درمان دندان درد کودک خود از داروهای مسکن موضعی استفاده کرده اید صبر کنید بی حسی ناشی از دارو رفع شود سپس به وی غذا بدهید زیرا به خاطر دادن دارو زبان یا دهان کودک بی حس است و ممکن است هنگام جویدن غذا زبان یا لب خود را گاز بگیرد. محصولات حاوی بنزوکائین باعث می شود دندان‌ها و بافت اطراف آن به‌طور موقت بی‌حس شود. برای این کار می‌توانید دارو را روی یک پارچه تمیز قرار دهید و بر روی دندان یا ناحیه آسیب دیده بگذارید.

چنان با انجام کارهای فوق درد کودک تسکین پیدا نکرد می توانید از داروی مسکن استامینوفن (تیلنول) برای کودکتان استفاده کنید.

بیشتر بدانید:  علت دیر دندان در آوردن برخی کودکان چیست ؟

تسکین دندان درد کودک

روغن سیر

برای تسکین دندان درد کودک روی دندان خرابش چند قطره روغن سیر بریزید. روغن سیر حاوی ترکیبات ضد باکتریایی است بنابراین کمک می کند دندان کودک بی حس شود و درد آن کاهش یابد. پس از استفاده از روغن سیر کودک کمی احساس سوزش می کند اما پس از گذشت مدت کوتاهی احساس راحتی می کند.

سرکه سیب

با تکه کوچکی پارچه یا پنبه مقداری سرکه سیب روی دندان خرابتان قرار دهید تا درد دندانش کاهش یابد.

چای نعنا

چای نعناع برای کودکان طعم خوبی دارد بنابراین راحت می توانند از آن استفاده کنند. چای نعناع سبب بی حس شدن دندان خراب کودک و کاهش دندان درد وی می شود. برای درست کردن چای نعناع، ا قاشق چای خوری نعنا خشک را داخل ۱ فنجان آب در حال جوشیدن بریزید و بگذارید ۲۰ دقیقه در همان حالت بماند. سپس آن را از صافی رد کنید و با آن دهان کودک خود را بشویید.

سیب زمینی

یک عدد سیب زمینی را پوست بگیرید و تکه تکه کنید. سیب زمینی را روی دندان خرابتان بگذارید تا دردش کاهش یابد. برای کاهش دندان درد کودک یک پوره با سیب زمینی و کمی نمک درست کنید سپس پوره را در محل درد بگذارید.

عصاره وانیل

مقداری عصاره وانیل به یک تکه پارچه نخی بزنید و آن را روی دندان خرابتان بگذارید. هم چنین می توانید با وانیل یک توپ کوچولو درست کنید و روی محلی که درد می کند قرار دهید.

در صورت درد گرفتن دندان کودک در چه مواقعی باید به متخصص دندانپزشک کودک مراجعه کرد؟

درمان های موقتی درد کودک را برای مدتی کوتاه تسکین می دهند و معمولا کودک دوباره دچار دندان درد می شود. به همین علت بهتر است در صورت درد گرفتن دندان کودک به دندانپزشک مراجعه کنید. به طور مثال گاهی اوقات یک دندان در حال جوانه زدن است و به دندان بالغ فشار وارد می کند دراین حالت باید یکی از دندان ها کشیده شود. گاهی اوقات با نصب بریس می توان مشکل را حل کرد. هم چنین اگر دندان کودک دچار شکستگی یا لب پریدگی شده باشد نصب روکش یا پر کردن دندان شیری ضروری است. اگر کودک علاوه بر دندان درد تب یا ورم هم دارد و شدت دندان دردش زیاد است حتما لازم است به دندانپزشک مراجعه کنید.

چنانچه دندان کودکتان درد می کند از دادن نوشیدنی های گرم یا غذاهای شیرین به وی خودداری کنید زیرا شکر موجود در غذاهای شیرین باعث شدید شدن دندان درد کودک می شود.

پیشگیری از دندان درد کودک

برای این که کودکتان دچار دندان درد نشود باید اقدامات زیر را انجام دهد:

مسواک بزند

استفاده از مسواک و نخ دندان تأثیر زیادی در پیشگیری از بروز دندان درد دارد. به کودک خود آموزش دهید حداقل دو بار در روز به خصوص قبل از خوابیدن دندان هایش را مسواک بزند. پس از هر بار مصرف غذا نیز از کودک خود بخواهید از نخ دندان استفاده کند تا تمیزی و سلامت دندان هایش حفظ شود.

از محصولات حاوی فلوراید استفاده کند

استفاده از خمیر دندان و دهان شویه های حاوی فلوراید نقش مؤثری در پیشگیری از پوسیدگی مینای دندان دارد. برای کودک خود از مکمل های خوراکی حاوی فلوراید استفاده کنید و او را تشویق به انجام فلورایدتراپی به صورت دوره ای کنید.

بیشتر بدانید:  چگونه بفهمیم دندان شیری است؟

او را به طور منظم به دندانپزشکی ببرید

حداقل دو بار در سال او را نزد دندانپزشک ببرید تا وضعیت دندان هایش را بررسی کند. با این کار مشکلات دندان کودک به موقع شناسایی و درمان می شود.

هنگام انجام فعالیت های ورزشی از محافظ دهان استفاده کند

از کودکتان بخواهید هنگام انجام فعالیت های ورزشی برای جلوگیری از وارد شدن آسیب به دندان ها از محافظ دهان استفاده کند.

هزینه درمان دندان درد شدید کودک

برای درمان دندان درد کودک نمی توان هزینه مشخصی تعیین کرد و ابتدا باید وضعیت دندان های وی بررسی شود. هزینه درمان درد با توجه به روش درمانی ، دستمزد پزشک ، تعداد جلسات درمانی و غیره تعیین می شود.

اقدامات دندانپزشک برای رفع دندان درد کودک

  • دندانپزشک ابتدا وسعت و میزان آسیب دیدگی دندان کودک را مشخص می کند.
  • در صورتی که دندان به تراش و پر کردن ساده نیاز داشته باشد آن را ترمیم می کند.
  • در صورتی که دندان آبسه کرده باشد چرک را خارج می کند.
  • در شرایطی که امکان خوب شدن دندان نباشد آن را می کشد. برای کشیدن دندان کودک بر حسب سنش باید از بیهوشی عمومی استفاده کرد.

هرگز بدون تجویز دکتر از دارو استفاده نکنید

داروهایی برای مواقع دندان درد در بزرگسالان وجود دارد، که این داروها برای کودکان بسیار خطرناک هستند. همچنین کودک شما ممکن است هنگام مصرف بعضی از داروها به آن واکنش منفی نشان دهد. همیشه قبل از دادن هر نوع دارو به کودک خود، ابتدا به پزشک متخصص مراجعه کنید.

تعریف درد و چگونگی تشخیص آن در کودکان

درد در نتیجه تخریب بافت به‌دلیل تحریک شدید آن ایجاد می‌شود. از نظر فیزیولوژیک درد شامل سیگنال‌هایی است که به راه‌های عصبی منتقل می‌شوند و زمانی که این سیگنال‌ها به انتها می‌رسند پاسخ ثانویه‌ای ایجاد می‌کنند. این پاسخ‌ها شامل انتقال بیشتر سیگنال‌های عصبی و آزادسازی نورو ترانسمیتور‌ها و مواد فعال شیمیایی به‌صورت هومورال است. عوامل اساسی و شناختی در میزان آگاهی از درد و توانایی فرد برای کنترل شخصی تاثیر دارد.

تعریف درد و چگونگی تشخیص آن در کودکان

تئوری‌های احساس درد

بر اساس یک تئوری درد صرفا ناشی از فعال شدن یک سلسله نورون‌های خاص است که در سطوح بالای سیستم عصبی مرکزی علائم ناراحتی درک شده را نشان می‌دهد. گیرنده‌های عصبی و مسیرهای عبور درد اختصاصی هستند. البته این تئوری قادر به توضیح طبیعت چندگانه درد نیست.

براساس تئوری دیگری تغییر پارامترهای محرک وارده به زمان بندی و طبقه‌بندی پتانسیل عمل در اعصاب می‌شود. بر اساس این تئوری تشخیص درد به وسیله افراد وابسته به الگوی فعالیت اعصاب است که به سیستم عصبی مرکزی وارد می‌شود. این تئوری نیز قادر به بیان پیچیدگی درد نیست.

مقبول ترین تئوری، تئوری “کنترل دریچه” است. بر اساس این تئوری ورود اطلاعات دردناک از طریق فیبر‌های کوچک به طناب نخاعی توسط دریچه‌های مختلف کنترل می‌شود و این دریچه‌ها توسط فیبرهای بزرگتر یا اطلاعات دریافتی از مراکز بالاتر سیستم عصبی مرکزی تنظیم می‌گردد.

مکانیسم پیشنهادی این دریچه‌ها: فیبرهای بزرگ مانند لمس، سبب دپلاریزاسیون نسبی انتها‌های عصبی فیبرهای کوچک مانند درد که سلول‌های انتقال دهنده در طناب نخاعی را عصب دهی می‌کند می‌گردد: در نتیجه مولکول‌های نوروترانسمیتور کمتری آزاد شده و در سلول‌های انتقال دهنده تحریکات کمتر تجمع یافته و احتمال برانگیختگی کم می‌شود.

نوشتهٔ پیشین
آیا دندان درآوردن باعث تب کردن نوزاد می شود؟
نوشتهٔ بعدی
کندن دندان شیری لق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Button
Cresta Help Chat
Send via WhatsApp