ونیر کامپوزیت

وینر کامپوزیت

علاوه بر لمینت سرامیکی یکی از روش های دیگر لمینت ونیر کامپوزیت مستقیم  است .  لمینت کامپوزیتی  فرایندی است که در آن از کامپازیت رزین به صورت مستقیم و معمولاً طی یک جلسه توسط دندان‌پزشک برای پوشاندن نقایص موجود استفاده می‌شود.

مراحل ونیر کامپوزیت

۱) در ابتدا قبل از خشک شدن سطح دندان رنگ کامپوزیت انتخاب می شود .قبل از انتخاب رنگ قطعی می توان یک مدل کامپوزیتی موقت گذاشت  وبعد از جلب رضایت بیمار روند درمان را آغاز کرد . اگرچه انتخاب رنگ مناسب همواره یکی از مشکلات کار بالینی با کامپازیت است، گاهی در صورتی که از نظر شکل آناتومیک، خصوصیات سطحی و اپاسیتی، هارمونیک باشند، با وجود اختلاف رنگ، البته در حد کم، می‌توان به نتیجه زیبایی مطلوب دست یافت .

۲)ایزوله کردن ،اسید زدن ، شستن  و خشک کردن دندان ها

۳) آماده سازی سطح دندان : در بیشتر موارد کامپازیت به صورت مستقیم به سطح دندان باند می‌شود. در موارد کمی نیاز به برداشت نسج سطحی دندان برای ایجاد فضا جهت پوشاندن تغییر رنگ دندانی یا در قوس قرار دادن دندان است. در این مرحله  پالیش کردن و تکمیل ونیر کامپوزیتی به صورت کامل انجام می شود .

۴)شستشوی فیزیولوژیک لثه پس از درمان : در این مرحله مراحل اچ و باندینگ انجام می شود .  سطح دندان با اسید فسفریک ۳۷ درصد به مدت ۳۰ ثانیه با حفظ سطوح کناری دندان‌های مجاور اچ می‌شود. محافظت از دندان‌های مجاور به وسیله نوار ماتریکس شفاف یا نوار تفلون (شکل ۱-۱۶) انجام می‌شود. بعد از اچ سطح دندان، به مدت ۳ تا ۵ ثانیه با پوار آب و هوا هم‌زمان شستشو داده و سپس به مدت ۵ ثانیه سطح کاملاً خشک می‌شود تا نمای برفکی مینا رؤیت شود.

مزایای ونیر کامپوزیت

از مزایای لمینت کامپوزیتی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • سریع بودن روند درمان
  • کم هزینه بودن
  • نیاز به تراشیدن دندان نیست و تهیه حفره محدود به حذف نسوج معیوب و پوسیده است
  • خطر درگیری پالپ و از دست رفتن استحکام دندان کاش می یابد

 

 

نوشتهٔ پیشین
لمینت سرامیکی
نوشتهٔ بعدی
ایمپلنت کره ای

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مقالات جدید

فهرست
Call Now Button